Solidarni z Ukrainą

0
483

W związku z sytuacją na pograniczu ukraińsko-rosyjskim, Gdynia dołącza do ogólnopolskiej akcji solidarności z Ukrainą.

Solidarność to jedno, a drugie – to konkretne działania. Kilka dni temu władze Gdyni zapewniły, że ewentualni uchodźcy wojenni mogą w mieście liczyć na schronienie, a migranci z Ukrainy są w Gdyni mile widziani nie od dziś.

Pierwsze kroki w nowym miejscu zamieszkania są najtrudniejsze. Przybysze potrzebują wielu informacji na temat miasta – pracy samorządu, możliwości podjęcia pracy, zamieszkania, zapisania dzieci do szkoły, nauki języka polskiego, komunikacji miejskiej, opieki medycznej, ale i korzystania z kultury i sportu oraz spędzenia wolnego czasu.

Przyjeżdżający do Polski Ukraińcy zazwyczaj nie znają jeszcze języka polskiego. Z myślą o nich w 2020 roku została uruchomiona na portalu gdynia.pl specjalna podstrona w języku ukraińskim, na której znajduje się wiele praktycznych informacji.

Informacje w języku ukraińskim można także uzyskać bezpośrednio w Punkcie Informacji dla Cudzoziemców przy ul. Wolności 11A, lub telefonicznie: +48 780 061 203, +48 797 993 614 w godzinach 17.00 – 19.00.

Pracownicy zatrudnieni w punkcie rozmawiają po ukraińsku, rosyjsku, angielsku i polsku. Można tu uzyskać doradztwo prawne i pobytowe, pomoc w poszukiwaniu pracy, w uzyskaniu wsparcia socjalnego, załatwianiu spraw urzędowych czy wypełnianiu dokumentów, zapisać się na darmowe kursy języka polskiego itp.

W ramach działalności Punktu Informacyjnego dla Cudzoziemców została utworzona również zamknięta grupa na Facebooku cudzoziemcy.gdynia. Dołączając do grupy obcokrajowcy uzyskują dostęp do bieżących informacji, ogłoszeń, wydarzeń i dotyczących ich imprez w Gdyni.

Oprac. Mateusz Kalinowski