Seniorzy na Erasmus

0
524

Seniorzy z Gdyni i okolic, w ramach programu Erasmus +, podróżowali po Europie, dbając o swoje zdrowie po okresie pandemii.

Pod koniec zeszłego roku pracownicy i współpracownicy firmy MAREH z Gdyni oraz ich podopieczni w wieku 60+, mieli niebywałą przyjemność odwiedzić miasto Walencja w Hiszpanii.

Po stronie hiszpańskiej polskich gości przyjął Universal Mobility, który przygotował program mobilności. Między innymi, zorganizowano wizyty studyjne w ramach obserwacji pracy w CENTRO DE DIA EN VALENCIA “TEA”. To organizacja wspierająca seniorów z orzeczeniem o niepełnosprawności. Uczestnicy odwiedzili także RESIDENCIA FORTUNY, dom opieki dla osób w wieku senioralnym oraz COCEMFE – federację niepełnosprawności fizycznej i organicznej.

Natomiast seniorzy mieli okazję uczestniczyć w zajęciach lokalnego Uniwersidad Popular, zajmującego się podnoszeniem sprawności seniorów. Grupa poznała nietypowe sposoby zwiedzania i korzystania z uroków turystycznych Walencji za pomocą gry miejskiej a także zaznajomili się z nowoczesnymi metodami zwiedzania oraz zamawiania lokalnych specjałów w restauracjach przy pomocy kodów QR.

Wieczorami, we własnym gronie, ćwiczono kondycję umysłową poprzez zabawy i ćwiczenia na zapamiętywanie, koncentrację oraz kojarzenie logiczne. Były także gry sudoku i spacery po Walencji a także wycieczki do okolicznych atrakcji turystycznych.

Program mobilności: KA122-ADU – Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności dorosłych osób uczących się̨ i kadry w sektorze edukacji dorosłych zrealizowano w ramach pomysłu o nazwie “Projekt samodzielność́! – postcovidowa rehabilitacja umysłowa i fizyczna seniorów.

Źródło: materiały partnera

Oprac. Karol Molęda