Sąsiedzi i sąsiadki, spotkajmy się!

0
868

Tanecznym krokiem młodzież zainaugurowała wznowienie stacjonarnych zajęć w przestrzeni Młodzieżowego Centrum Innowacji Społecznych i Designu Wymiennikownia.

Trening break-dance już za nami a 0d 9 lipca regularnie spotkania odbywają się już w domach sąsiedzkich, jednak na innych zasadach niż przed pandemią.

Aktywność mieszkańców w okresie pandemii przeniosła się bowiem do sieci i tam mocno się rozwijała. Wymiennikownicze m.in. prowadzili i brali udział m.in. w zajęciach rysunku i teatralnej improwizacji online. Sąsiedzi i sąsiadki, uczestnicy Przystani, także oferowali sobie wiele – od wzajemnej pomocy m.in. w wyprowadzaniu psów czy zrobieniu zakupów, przez prowadzenie zajęć dla innych. W tym m.in. gimnastyki, szachów, tworzenia makram, a nawet wirtualnych warsztatów kulinarnych.

Zajęcia zarówno domów sąsiedzkich, jak i Wymiennikowni – w miarę możliwości – będą odbywać się w terenie. W związku z zaleceniami dotyczącymi epidemii, liczba osób mogących być obecnych na spotkaniach w salach domów sąsiedzkich jest ograniczona, stąd lepiej się zapisać. Mieszkańcy, którzy mają własne pomysły na organizację spotkań i zajęć sąsiedzkich, mogą kontaktować się z animatorami danej przestrzeni.

Wymiennikownia rozrusza młodzież i młodych dorosłych
To, że najwyższy czas się rozruszać – świetnie widać po programie Wymiennikowni. Będzie można dołączyć do treningów breakdance oraz tańców k-pop i dancehall. Na chętnych czeka także karate oraz plenery artystyczne z rysunkiem.

Dom sąsiedzki w Przystani Chylońska 237 idzie w… las!
Spora część sąsiedzkich zajęć domu sąsiedzkiego w Przystani Chylońska 237 planowanych jest – przy sprzyjającej pogodzie – w plenerze. Chętnych czekają m.in. leśne warsztaty tworzenia mandali i łapaczy snów, a także tworzenie bomb nasiennych. Do domu sąsiedzkiego wracają z kolei warsztaty krawieckie. Seniorów czekają m.in. opowieści podróżnicze o egzotycznym Egipcie.

Coś dla każdego w domu sąsiedzkim w Przystani Opata Hackiego 33
Pełen przekrój zajęć czeka na uczestników i uczestniczki domu sąsiedzkiego na Chyloni. Dorośli mogą wziąć udział m.in. w zajęciach gimnastycznych „zdrowy kręgosłup”, warsztatach krawieckich, a także w spotkaniach brydżowych. Dla osób w wieku 60+ zorganizowane zostaną ogólnorozwojowe zajęcia ruchowe, a dla trochę młodszych mieszkańców – treningi breakdance z Beeskim.

Dom sąsiedzki w Przystani Lipowa 15 – do dyspozycji mieszkańców i mieszkanek
Sale domu sąsiedzkiego w Wielkim Kacku czekają na wypełnienie sąsiedzkimi pomysłami. We wtorki, środy i czwartki w salach na pierwszym piętrze mogą być organizowane np. próby muzyczne i spotkania osiedlowych grup tematycznych, a także do pracy indywidualnej.

Oprac. Marta Kuniecka