Rynek Pracy – zmiany, trendy, dane

0
230

Rynek pracy nadal się kurczy. Pracodawcy w październiku opublikowali o 12 proc. mniej ogłoszeń o pracę w ujęciu r/r i o 10 proc. mniej w stosunku do września.

Rośnie za to liczba poszukujących i liczby odpowiedzi na ogłoszenia. Tych ostatnich w minionym miesiącu było o 20 proc. więcej w ujęciu r/r. Pokrywa się to z badaniami rynku, wskazującymi na rosnący ruch po stronie rozważających zmianę pracy ze względu na konieczność zwiększenia zarobków, kosztem poczucia stabilności w miejscu zatrudnienia.

Pesymizm pracodawców jest szczególnie widoczny, jeśli chodzi o tworzenie nowych miejsc pracy – świeżo uruchomionych procesów rekrutacyjnych za pośrednictwem OLX w październiku było aż o 20 proc. mniej r/r. To poziom równy temu sprzed 2 lat (październik 2020 r.), gdy mieliśmy do czynienia z drugą falą zachorowań na koronawirusa. Średnia dzienna liczba dostępnych aktywnych ogłoszeń w serwisie wyniosła 117 tysięcy (październik 2022 r.).

Bardzo wyraźne wzrosty widoczne są po stronie poszukujących. W październiku w OLX odnotowano o 20 proc. więcej odpowiedzi na ogłoszenia w ujęciu r/r. To wynik podobny do tego z pandemicznego października sprzed dwóch lat. Co ciekawe, rośnie nie tylko liczba wysłanych aplikacji, ale także liczba poszukujących pracy (14 proc. r/r) – wynika z najnowszych danych OLX. Największe wzrosty w liczbie ogłoszeń o pracę:

  • Montaż i serwis (+44 proc. r/r),
  • Marketing i PR (+27 proc. r/r),
  • Rolnictwo i ogrodnictwo (+21 proc. r/r).

Od ponad półrocza największe wzrosty zainteresowania notuje kategoria Praca za granicą, w której wzrost liczby odpowiedzi na ogłoszenia w październiku wyniósł 78 proc. r/r. Oferty z kategorii Praca za granicą w 2022 r. zainteresowały już ponad 377 tysiące poszukujących pracy i potencjalnie rozważających emigrację zarobkową. Jeśli wszyscy, którzy odpowiedzieli na te ogłoszenia, otrzymaliby zatrudnienie, z mapy Polski można by wymazać miasto wielkości np. Szczecina. Największe spadki w liczbie ogłoszeń odnotowano w kategoriach:

  • Wykładanie i ekspozycja towaru (–29 proc. r/r),
  • Hotelarstwo (–26 proc. r/r),
  • Gastronomia (–26 proc. r/r).

W październiku 2022 r. w województwie pomorskim dodano blisko 7200 ogłoszeń o pracę na OLX. Co ważne, w ujęciu r/r aktywnych pracodawców było o 22 proc. mniej, natomiast wszystkich ogłoszeń było o 12 proc. mniej w stosunku do tego samego okresu sprzed roku. W samym Trójmieście sytuacja wygląda tylko nieco lepiej (20 proc. mniej wystawiających ogłoszenia o pracę i 10 proc. mniej ofert). Ponadto 6,5 proc. wszystkich ofert pracy dodanych w październiku na OLX dotyczyło województwa pomorskiego, zaś 3,3 proc. Trójmiasta, co stanowi lekki wzrost w odniesieniu do danych z października 2021 r. (wówczas było 6,2 proc. wszystkich ofert i 3,0 proc. w Trójmieście).

OLX Praca to jedna z największych kategorii na OLX. Według danych Gemius we wrześniu 2022 r. odwiedziło ją ok. 4,6 mln osób. Użytkownicy OLX szukają pracy w 31 kategoriach, w których miesięcznie pojawia się ponad 125 tys. ogłoszeń. OLX Praca to wymarzone miejsce, by znaleźć i pracownika… i pracę.

Źródło: materiały OLX

Oprac. Karol Molęda