Rekord IKARa

0
1141

Gdyński dron IKAR z balonem stratosferycznym wzniósł się na wysokość 20,5 km i pobił rekord Polski. Jest to ogromny sukces gdyńskiej firmy oraz uczniów z gdyńskiej Trójki.

Wypuszczony w sobotę 22 czerwca 2019 w Ciechanowie dron z balonem stratosferycznym osiągnął 20,5 km. Jest to najwyższa w kraju wysokość osiągnięta przy użyciu drona. Jednocześnie dokonano przy jego pomocy pierwszego w Polsce pomiaru biologicznego na tej wysokości. Wynoszący maszynę balon stratosferyczny wystartował o godz. 9.07. Na wysokości dron odłączył się od balonu i rozpoczął powrót do miejsca startu. Lądowanie odbyło się o 10.25. – mówi Sebastian Nowicki, koordynator projektu z gdyńskiej firmy Pelixar. – Lot nie odbyłby się bez wsparcia Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrzne i Wojska Polskiego. – dodaje Nowicki.

Współautorami projektu – w ramach szkolnego przedsięwzięcia badawczego 3-SAT (3inspace) – są m.in. uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Głównymi konstruktorami drona byli tegoroczni maturzyści: Jan Struziński, Łukasz Gałecki (obaj z klasy matury międzynarodowej) i Mateusz Mazurkiewicz (z klasy matematyczno-fizycznej) wspierani przez innych uczniów – uczestników projektu. Ze strony szkoły projekt koordynowały nauczycielki z gdyńskiej Trójki: Anna Rzepa (projekty naukowe i design) oraz Marta Mąkosa (fizyka).

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Witek Olejarz