Przerzedzając mgły Katynia…

0
834

W III Liceum Ogólnokształcącym odbyło się spotkanie w ramach projektu dziewcząt o nazwie „Przerzedzając mgły Katynia…” , który realizują podczas Ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z teorii”.

Do rozmowy zostały zaproszone pani Emilia Maćkowiak – córka Wojciecha Malinowskiego, zamordowanego w Kalininie, którego losy Martyna i Łucja szczegółowo opisały w swoim albumie, dr Barbara Pytko –  prezes Gdyńskiej Rodziny Katyńskiej oraz p. Halina Młyńczak – córka zamordowanego w Katyniu, jedna z pierwszych założycieli tej organizacji.

Spotkanie wpisało się w obchody 100-lecia niepodległości. Uczniowie usłyszeli niesamowitą historię dzieciństwa p. Emilii. Dowiedzieli się historii z punktu widzenia żywego świadka tych wydarzeń, o sposobach przetrwania w wojennej rzeczywistości czy jak wyglądała późniejsza, trudna sytuacja Dzieci Katyńskich. Uczestnicy wydarzenia mogli też podziwiać wyjątkową wystawę dziewcząt, która powstała na podstawie ich albumu. Spotkanie minęło w miłej, skupionej atmosferze, którą goście bardzo chwalili. Szkoła otrzymała od pań specjalne materiały i pomoce naukowe, poświęcone tematowi Katynia.

Źródło: www szkoły

Oprac. Joanna Winiarek