Prezydenci Trójmiasta spotkali się z merem Lwowa

0
293

Pomoc z Pomorza dla Ukrainy, 50 miejsc dla rannych w pomorskich szpitalach i sprzęt medyczny dla lwowskiego szpitala, 2 autobusy komunikacji miejskiej dla Lwowa, omówienie kolejnego transportu humanitarnego, wsparcie od Grupy Roboczej Ukraina w Komitecie Regionów i listy od burmistrzów miast europejskich i Ruchu Samorządowego.

To główne tematy dzisiejszego spotkania we Lwowie. Z merem Andrijem Sadowym spotkali się: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Leszek Bonna, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego i poseł Paweł Kowal.

Sprzęt dla szpitali, konwoje humanitarne i wsparcie europejskich samorządowców

Prezydent Gdańska poinformowała o przekazaniu dwóch autobusów komunikacji miejskiej na rzecz lwowskiego samorządu. Aleksandra Dulkiewicz wręczyła również merowi Lwowa apel 200 samorządowców – nie tylko z europejskich miast – do Komisji Europejskiej i rządów państw członkowskich Unii Europejskiej. Burmistrzowie apelują w nim o natychmiastowe uruchomienie wszystkich niezbędnych korytarzy humanitarnych, zaprzestania zbrodni na ludności cywilnej, ograniczenia handlu i wymiany gospodarczej w zakresie energii. Żądają również uwolnienia porwanych przez Rosjan merów Melitopola i Dniprorudne.

Realne wsparcie od samorządu województwa to 50 miejsc w pomorskich szpitalach dla rannych obrońców Ukrainy, a także wysyłka sprzętu medycznego i urządzeń szpitalnych do Lwowa. Dodatkowo w trakcie spotkania z władzami Lwowa omówione zostały najbliższe transporty humanitarne, które pojadą do tego miasta w ramach akcji Pomorze Pomaga Ukrainie. W najbliższy piątek z Gdańska wyjadą kolejne cztery tiry.

Prezydent Sopotu również przekazał apel wójtów, burmistrzów, starostów i marszałków zrzeszonych w Ruchu Samorządowym „Tak! dla Polski”. Pomorscy samorządowcy przekazali również merowi Lwowa zaproszenie na spotkanie 30 marca.

Więcej informacji o roboczej wizycie we Lwowie prezydenci i wicemarszałek pomorski przekażą na czwartkowej konferencji prasowej o godz. 9:00 w nowej bazie noclegowej dla uciekinierów wojennych, w budynku przy ul. Wita Stwosza 23 w Gdańsku.

Oprac. Mateusz Kalinowski