Praktyczna nauka fizyki

0
1003

Czy możliwa jest nauka na świeżym powietrzu? Czy da się przekazać wiadomość na odległość bez użycia prądu? Czy na placu zabaw można nauczyć się zasad zachowania energii i pędu?

Na te i wiele innych pytań odpowiada nietypowy projekt w tegorocznym Budżecie Obywatelskim. Plac zabaw na terenie Szkoły Podstawowej nr 23 w dzielnicy Wzgórze Św. Maksymiliana ma szansę wzbogacić się o edukacyjne i muzyczne urządzania, których celem jest inspirowanie dzieci i młodzieży do odkrywania praw nauki poprzez zabawę.

Odwiedzający będą mogli poćwiczyć pamięć przy urządzeniu Eko-Memory, które dodatkowo wzbogaci wiedzę o leśnych zwierzętach i drzewach, występujących w Polsce. Będzie można także nauczyć się pisania lustrzanego i poczuć się jak Leonardo da Vinci, który w ten sposób kodował wszystkie swoje dzieła. Wiele z nas na pewno z chęcią się dowie, jak w praktyce wygląda zasada zachowania energii i pędu, dlaczego tworzą się wiry wodne i jak należy odczytywać godzinę z zegara słonecznego. Ciekawym, składającym się z wielu elementów eksponatem jest Naukowy Hex – jest tu mnóstwo zagadek logicznych i złudzeń optycznych. Dla lubiących muzyczne eksperymenty na placu zabaw powstanie panel muzyczny składający się z kilku instrumentów oraz bębny.

To tylko część atrakcji, z których będzie można skorzystać na tym wyjątkowym placu zabaw. Wszystkie stanowiska zaprojektowane są w taki sposób, by bez pomocy nauczyciela lub rodzica móc przeprowadzić różne doświadczenia – przy każdym urządzeniu stanie tabliczka z instrukcją działania.

Park Zabaw będzie dostosowany do osób w różnym wieku (od kilkulatków po seniorów) oraz w części dostępny będzie dla osób z niepełnosprawnościami.

Dzieci mają naturalną ciekawość do odkrywania otaczającego je świata. Nieustannie pytają, jak to jest zrobione, ale gdzieś po drodze często to zanika. Dzięki temu projektowi w budżecie obywatelskim odwiedzający będą mogli połączyć naukę i zabawę, a także poczuć się jak odkrywca. A dorośli…poczuć się znowu jak dziecko!

Doposażenie placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 23 w urządzenia edukacyjne związane z praktyczną nauką fizyki i muzyki.

Projekt nr 3 dla Dzielnicy Wzgórze Św. Maksymiliana

Jeśli zainspirował Cię ten projekt, zagłosuj na projekt nr 3 dla dzielnicy Wzgórze Św. Maksymiliana pod adresem www.bo.gdynia.pl, głosowanie trwa od 17.06-01.07.2019.

Źródło: mat. wnioskodawcy

Oprac. Marcin Kieleński