Powrót pełnej floty rowerów Mevo

0
230

Po zimowej przerwie już można korzystać z pełnej floty rowerów Mevo. Mieszkańcy i turyści dostali do dyspozycji 3200 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym oraz 1000 tradycyjnych.

Tylko przez okres zimowy użytkownicy Mevo podczas 125 tys. podróży przejechali prawie 350 tys. km. W tym sezonie na rowerach Mevo zobaczymy także streetworkerów, a na wiosnę Mevo weźmie udział w ekologicznym rajdzie rowerowym. Na wiosnę rozpoczyną się działania promocyjne i edukacyjne, które z jednej strony będą promowały system Mevo, ale także będą uczyły bezpiecznego poruszania się po ulicach.

Podsumowanie sezonu zimowego

Od początku grudnia Mevo działało w systemie zimowym a do dyspozycji była połowa floty. Mimo niesprzyjających temperatur system cieszył się zainteresowaniem. Użytkownicy przejechali blisko 350 tys. km, rowery były wypożyczane 125 tys. razy. Średni czas podróży to 20 minut na dystansie 3 km.

Po sezonie zimowym nie ma też zastrzeżeń do operatora systemu, czyli katalońskiej firmy City Bike Global. Serwisanci sprawnie poradzili sobie nie tylko z relokacją, ale także z bieżącą obsługą techniczną rowerów. Jednoślady dobrze zniosły zimę, a baterie w “elektrykach” działały bez problemów mimo niskich temperatur. Wszelkie usterki były szybko naprawiane, a zgłoszeniami od użytkowników na bieżąco zajmowało się Centrum Obsługi Klienta.

Mevo zmienia nawyki mieszkańców

Statystyki pokazują, że Mevo jest potrzebne w metropolii przez cały rok, a mieszkańcy coraz chętniej korzystają z rowerów metropolitalnych także w zimie. W lutym tego roku w samym tylko Gdańsku odnotowano najwyższą średnią dzienną liczbę przejazdów w historii pomiarów od 2013 r. Wybór podróży rowerem zamiast samochodem to także troska o środowisko. Dzięki temu, że mieszkańcy korzystają z rowerów Mevo, a nie z samochodów, do atmosfery zostało wyemitowane o 100 tys. kg CO2 mniej.

Co nowego w Mevo?

Na terenie metropolii na bieżąco budowane są nowe stacje rowerów Mevo. Zapotrzebowanie na nowe punkty postoju może zgłosić każda z 16 gmin, które biorą udział w projekcie. 25 nowych punktów postoju powstaje w Gdańsku, a 5 w Kosakowie. 2 gdańskie stacje są już skończone i włączone do systemu. Powstały one przy wiacie rowerowej przy PKM Gdańsk Rębiechowo i wiacie przy przystanku na al. P. Adamowicza przy ul. Kartuskiej. Wszystkie stacje zostaną ukończone do połowy kwietnia.

Od tego sezonu na rowerach Mevo będą jeździć streetworkerzy. Metropolia wspiera działania społeczne, dlatego co roku będzie ogłaszany konkurs dla organizacji pożytku publicznego, w którym do wygrania będą darmowe abonamenty Mevo. W tym roku trafią one do Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta oraz Fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim.

Wiosną Mevo będzie współorganizatorem rajdu rowerowego z Climate Classic Gdańsk, który przejedzie od Gdańska, przez m.in. Pruszcz Gdański, Cedry Wielkie, Suchy Dąb, Tczew, Pelplin, Gniew, Nowy Dwór Gdański, Stegnę i Ostaszewo. Natomiast wiosną i jesienią odbędzie się cykl akcji edukacyjnych.

Źródło: OMGGS

Oprac. Małgorzata Trasna