Posadź drzewo!

0
481

10 października to w kalendarzu Dzień Drzewa. Z tej okazji przypominamy o możliwości wspólnego zazielenienia Gdyni. Młodzi gdynianie mogą do 31 października zgłosić miejsca nowych nasadzeń.

Do końca urzędnicy miejscy czekają na Wasze zgłoszenia dotyczące miejsc, gdzie chcecie, aby posadzono drzewa. Po wybraniu 100 najpopularniejszych lokalizacji do akcji wkroczy miejski ogrodnik.

Akcja „Posadź drzewo” jest skierowana do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Poprzedziła ją czerwcowa i wrześniowa kampania edukacyjna. Nauczyciele zorganizowali lekcje tematyczne m.in. o sposobach łagodzenia zmian klimatycznych – najprostszym z nich jest właśnie sadzenie drzew.

Projekt integruje także realną akcję z wirtualnym działaniem. Głosujemy dzięki aplikacji Gdynia.pl. Uczeń, mając do dyspozycji aktywne Konto Mieszkańca, może do 31 października 2021 poprzez aplikację zgłosić propozycję miejsca nasadzeń nowych drzew. Jedynym ograniczeniem w wyborze lokalizacji jest kwestia własności terenu i docelowe jego przeznaczenie.

Zgłoszenia będą następnie weryfikowane. 100 najpopularniejszych lokalizacji zostanie przekazane Ogrodnikowi Miasta. Nasadzenia rozpoczną się na wiosnę 2022 roku.

Co zrobić, gdy nie ma się aktywnego Konta Mieszkańca? Dla rodziców została stworzona instrukcja zakładania Konta Mieszkańca i delegowania uprawnień do korzystania z niego dla dzieci – uczniów. To pozwoli im poprzez aplikację oddać głos na daną lokalizację drzewa lub wskazać jakąś konkretną. Instrukcję przekazano rodzicom za pośrednictwem e-dziennika.

Dodatkowo podajemy opis sposobu głosowania:
1. Rodzice gdyńskich uczniów aktywują konta dzieci poprzez dodanie adresu e-mail.
2. Następnie dzieci i młodzież logują się do własnych kont poprzez stronę konto.um.gdynia.pl lub aplikację gdynia.pl.
3. Wybierają zakładkę POSADŹ DRZEWO i wysyłają swoje propozycje nasadzeń.

Oprac. Mateusz Kalinowski