Pójdziemy w las…

0
876

Namówiliśmy do debaty przewodników, którzy w terminie 25-27 maja 2018 r. podejmą się prowadzenia tras pieszych dla uczestników pierwszej edycji Turystycznej Włóczęgi Arkun.

Łukasz Wojtecki (Klub Turystów Pieszych „Horyzont” z Solca Kujawskiego) Mariusz Albecki (Klub Turysty „Alpino”) oraz Tomasz Dębski (Klub Turystów Pieszych „Bąbelki”) reprezentują różne środowiska wielbicieli szlaków i pieszych wędrówek. Różni ich wiek, doświadczenie oraz miejsce pochodzenia. Połączy ich nasze wydarzenie, podczas którego będą mieli za zadanie pokazać uczestnikom teren  znajdujący się bardzo blisko Trójmiasta, świetnie skomunikowaną część Kaszub i Gminę Żukowo.

Łukasz Wojtecki prowadzić będzie trasę turystyczną – rekreacyjną, Mariusz Albecki zajmie się trasą młodzieżową a Tomasz Dębski poprowadzi trasę długodystansową. Trzej prowadzący, trzy wizje, jeden cel – doprowadzić swoje grupy do kolejnej bazy.

Mariusz Albecki: Moja trasa będzie najciekawsza i najbardziej urozmaicona. W planie mamy połączenie najciekawszych elementów krajobrazowych z nieznanymi miejscami o historycznym znaczeniu.

Tomasz Dębski: Z kolei trasa długodystansowa z założenia jest fajniejsza bo jest dłuższa i z dystansem! Dłuższe wędrówki pozwalają na zobaczenie większej ilości atrakcji i obejrzenie ciekawszych miejsc. Nasza trasa to około 25-30 km dziennie, teoretycznie mógłbym nawet dojść do Gdańska i oprowadzić po mieście! Tak naprawdę będziemy krążyć po gminie Żukowo, ale chciałem wam przedstawić moją wizję z szerszej perspektywy.

MA: Czy oprócz odległości zaproponujesz jakieś inne atrakcje? Mój grupa młodzieżowa będzie poruszać się miedzy innymi śladami ludności zamieszkującej te tereny w okresie przedwojennym.

Łukasz Wojtecki: Według mnie tylko trasy turystyczna – rekreacyjna łączą w sobie to co najlepsze ze szlaków długodystansowych i młodzieżowych. Ja mam zamiar dozować atrakcje przez te trzy dni tak, by każdy przy wieczornym ognisku miał o czym opowiadać. Na trasie turystycznej poznamy wszystkie zakamarki rzeki Raduni oraz policzymy wszystkie jeziora na trasie, niektóre są mniejsze niż pokój mieszkalny.

TD: Ja stawiam na krajobrazy i ciekawe punkty widokowe oraz charakterystyczne miejsca, w których będziemy poznawać mało znane, kaszubskie opowieści.

Debata trwała jeszcze długo. Poruszano temat pomników przyrody na trasie, nieznanych zakamarków Jaru Raduni oraz dominujący kolor na szlaku. Na pewno, każda z tras będzie ciekawa i zapewni mnóstwo wrażeń, na każdej pojawią się tzw. kesze do odnalezienia oraz punkty promocyjne z nagrodami. Na pewno nikt nie będzie się nudził na Turystycznej Włóczędze.

Zapraszamy do zapisów pod adresem pieszy@rajdarkun.pl. Szczegóły wydarzenia na stronie www.rajdarkun.pl!

Oprac. Paweł Musiał