Pogórze: kosmiczna kieszonka

0
634

Park kieszonkowy przy ul. Brunona Steyera na Pogórzu powstaje ramach projektu „Gdyńskie Kieszonki Obywatelskie”.

 

To inicjatywa mieszkańców zgłoszona jako ogólnomiejski projekt Budżetu Obywatelskiego w 2019 roku. Pomysł uzyskał drugi wynik w głosowaniu i tym samym trafił do realizacji.

Każdy z parków to indywidualny projekt, powstający w ramach określonej koncepcji. Przestrzenie otrzymały nawet swoje nazwy. I tak np. na Dąbrowie (na styku ulic Miętowej i Tymiankowej) powstała „Ziołowa oaza”, a na Wzgórzu Św. Maksymiliana zaplanowano stworzenie „Kieszonki dla książki”, dlatego że niedaleko znajduje się jedna z filii Biblioteki Gdynia. Z kolei park kieszonkowy przy ul. Steyera zyskał miano „Kosmicznej kieszonki”. Wszystko za sprawą jego geometrii. Aleje, miejsca odpoczynku będą nawiązywać do przestrzeni kosmicznej.

Aby zachęcić mieszkańców do korzystania z nowej przestrzeni relaksu i wykorzystując usytuowanie terenu, w parku zostaną zamontowane ławki oraz lunety do obserwacji nocnego nieba.

Prace przy budowie „Kosmicznej kieszonki” trwają. Przygotowano już teren pod nasadzenia, a także wykonano podbudowę pod nawierzchnię, ułożono obrzeża oraz posadzono drzewa. W parku pojawi się łącznie 8 platanów klonolistnych, 353 krzewów, 2329 bylin oraz elementy małej architektury – 4 ławki, kosz na odpadki i tablica informacyjna.

Oprac. Amelia Bielska