Pieszo, rowerem a może kajakiem?

0
679

Serdecznie zapraszamy na Rajd Pomorski KLUKA, największą imprezę turystyczna naszego regionu, którego jesteśmy partnerem!

Co to jest KLUKA?
Rajd Pomorski to największa impreza turystyczno-rekreacyjna w województwie, która jednocześnie integruje środowiska miłośników turystyki i krajoznawstwa oraz promuje atrakcje Pomorza. Ponad to, organizatorzy angażują do działania grupy młodzieżowe, celem kształcenia przyszłych animatorów i przewodników turystycznych.

Tegoroczna, XVIII edycja, odbędzie się w terminie 14-18 czerwca w gminie Chojnice a wytyczone trasy przebiegać będą przez obszary o urzekającym pięknie krajobrazu i przyrody oraz z ciekawymi obiektami architektury. Każdego wieczoru przy gitarze, ognisku i kiełbaskach można będzie się wymienić wrażeniami z trasy, poznać ciekawych ludzi oraz poznać miejscowy folklor. W czasie rajdu odbywać się będzie wiele konkursów krajoznawczych z nagrodami, marsze na orientację i gry terenowe

Co robimy na KLUCE?
Kluka jest wydarzeniem skierowanym do miłośników aktywnego wypoczynku, zarówno rekreacyjnego jak i długodystansowego. Każdy dzień to szczegółowo zaplanowane trasy piesze, rowerowe czy kajakowe, zróżnicowane pod kątem długości i czasu trwania. Organizatorzy opracowują trasy pod kątem odbiorców – dla dzieci, rodzin młodzieży i dorosłych. Nad przebiegiem rajdu czuwają doświadczeni przewodnicy oraz pasjonaci turystyki krajoznawczej.

Transport i noclegi podczas KLUKI
Dojazd na miejsce rozpoczęcia Rajdu odbywa się we własnym zakresie ale istnieje możliwość dotarcia dodatkowo płatnym „Klukobusem” – autokarem zamówionym specjalnie dla uczestników Rajdu. Jako bazę Rajdu wykorzystujemy szkoły, w których nocleg odbywa się w salach lekcyjnych lub na sali gimnastycznej, na własnym sprzęcie (karimata, śpiwór). Dla zainteresowanych istnieje możliwość rezerwacji kwater prywatnych w miejscowościach, w których jest baza Rajdu.

Podczas trwania wydarzenia będziemy dokonywać zmiany miejsca bazy noclegowej, w związku z powyższym organizatorzy zapewniają nieodpłatny transport bagaży między poszczególnymi lokalizacjami.
Wyżywienie uczestnicy organizują we własnym zakresie (udostępniamy czajniki bezprzewodowe i miejsce do przygotowania posiłku – stołówka) Organizatorzy każdego dnia wieczorem zapewniają ciepły posiłek przy ognisku (kiełbaska, bigos, grochówka, itp.) Często władze lokalne przygotowują poczęstunek np. ciasta, lokalne specjalności.

 

Dlaczego warto być na KLUCE?
Kluka jest idealną okazją do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi w otoczeniu natury i przyrody. Organizatorzy zapewniają jednoczesną możliwość odpoczynku jak i aktywnego odkrywania przepięknych terenów naszego województwa

Historia KLUKI
Jesienią 1999 roku w czasie obrad Zarządu Gdańskiego Oddziału PTTK zrodziła się myśl, by stworzyć sztandarową imprezę turystyki kwalifikowanej. Zespół organizacyjny na czele z przyszłym pierwszym komendantem stworzył założenia i ramy Rajdu Kaszubsko – Pomorskiego „Kluka”. Impreza w założeniu coroczna, miała promować regiony Pomorza na trasach pieszych i rowerowych. Na pierwszej „Kluce” uczestnicy wyruszyli na trzy trasy piesze i trasę rowerową z pełnym ekwipunkiem, z plecakiem na plecach. Od następnej edycji uczestnicy poruszają się po trasach „na lekko”, a ich bagaże podążają samochodem za turystami. W zależności od charakteru terenu pojawiała się też na „Kluce” trasa kajakowa lub przygodowa.
Od pierwszej do siódmej „Kluki” rajd nazywał się Kaszubsko – Pomorski, „Kluka” ósmej edycji nosiła nazwę Rajd Kociewsko – Żuławski, od dziewiątej edycji jest to Rajd Pomorski. Serdecznie zapraszamy!

Oprac. Paweł Musiał