Operacja “Sokół”

0
124

Wystartował transport okrętu podwodnego typu Kobben – dawnego „Sokoła” – do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

W piątek, 17 listopada jednostka opuściła PGZ Stocznię Wojenną i na specjalnym pontonie dotarła do nabrzeża Pomorskiego. Zacumuje tam na weekend, a w przyszłym tygodniu ruszy w dalszą drogę – tym razem lądem.

Na ekspozycji plenerowej Muzeum Marynarki Wojennej, tuż obok plaży Śródmieście, pojawi się okręt podwodny. Mowa o „Sokole”, który zakończył służbę w Marynarce Wojennej RP w 2018 roku. W piątek, 24 listopada zostanie on posadowiony w niecce ekspozycyjnej i wtedy rozpocznie się jego drugie życie.

Jednak aby okręt mógł cieszyć oczy gdynian i turystów, musi zostać przetransportowany do muzeum. Operacja już trwa. W piątek, 17 listopada „Sokół” opuścił PGZ Stocznię Wojenną, gdzie przeszedł prace zabezpieczające i adaptacyjne. Umieszczono go na specjalnym pontonie TRD-Voyager, na którym dotarł do nabrzeża Pomorskiego.

Po weekendzie, 20 lub 21 listopada okręt zostanie przeniesiony na nabrzeże przez wieloosiowe samojezdne platformy transportowe SPMT. Natomiast transport drogowy odbędzie się 22 lub 23 listopada.

Żeby akcja doszła do skutku, w czwartek, 16 listopada słynny niszczyciel ORP „Błyskawica” został odholowany do portu Wojennego w Gdyni, aby zrobić miejsce „Sokołowi”. Nie ma jednak powodów do obaw, po zakończonej operacji wróci on na swoje miejsce.

Okręt będzie dostępny dla zwiedzających w przyszłym sezonie

Według założeń okręt będzie dostępny dla zwiedzających w przyszłym sezonie letnim. A to dlatego, że po postawieniu okrętu na ekspozycji trzeba będzie uzupełnić jego wyposażenie i ostatecznie przygotować go na przyjęcie gości. Prace dopełniające wyposażenie będą prowadzone już tu, na miejscu, by w czasie transportu poszczególne elementy się nie uszkodziły.

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Marek Lutowski