Odnowią plażę w Orłowie

0
584

Na przełomie stycznia i lutego silne wiatry, sztormy i towarzysząca im cofka zabrały część plaży w Orłowie. Już wtedy Urząd Morski w Gdyni zapowiedział refulację linii brzegowej. Dziś wiemy, że prace przeprowadzone zostaną w czerwcu.

Wiosną 2020 roku Urząd Morski w Gdyni przeprowadził kosztem 2,5 mln zł refulację wybrzeża, czyli poszerzył plażę do blisko 40 metrów na odcinku od mola aż do Sceny Letniej Teatru Miejskiego, korzystając z piasku wydobytego z dna morskiego w okolicy mola w Sopocie.

Końcówka stycznia i początek lutego tego roku obfitowały w Gdyni w porywiste wiatry i sztormową pogodę. Były one na tyle silne, że doprowadziły one do cofki i wypłukania piasku ze wspomnianego odcinka plaży w Orłowie. Na prawo od mola fale zaczęły sięgać aż do kamiennej opaski, chroniącej przed zalaniem promenady Królowej Marysieńki.

Już w lutym Urząd Morski w Gdyni zapowiedział, że plaża w tym miejscu ponownie zostanie poszerzona. Plany Urzędu Morskiego dotyczące tej części linii brzegowej nabierają kształtu. Do informacji podano właśnie, że instytucja zamierza przeprowadzić refulacje w czerwcu.

Skąd pobrany zostanie piasek do refulacji plaży w Orłowie? Wsparciem w tej sprawie okazuje się inwestycja prowadzona w Gdańsku. W tamtejszym Porcie Północnym pogłębiany jest wewnętrzny tor podejściowy. Prace realizuje również Urząd Morski. Piasek wydobyty w Gdańsku trafi więc do Orłowa. Jak informują urzędnicy – do odbudowy gdyńskiej plaży wykorzystanych zostanie 250 tys. m³ piasku. Będzie to największa refulacja w historii Orłowa.

Koszt prac refulacyjnych wyniesie ok. 4,5 mln zł. Środki te stanowią jeden z elementów wspomnianej inwestycji Porcie Północnym w Gdańsku. Jednak jak informuje Urząd Morski odtworzenie plaży to nie koniec działań w tym miejscu. W przyszłości instytucja ma zamiar wybudować podwodne progi. Konstrukcje te to kamienne rafy, umieszczane równolegle do brzegu. Instaluje się je najczęściej na głębokości od 2 do 3,5 metra, około 100 metrów od brzegu. Dzięki nim energia, z jaką fale uderzają o brzeg, będzie mogła być częściowo wygaszona.

Prace planowane są na lata 2023-2024. Ich budżet oscyluje w granicach od 15 do 20 milionów złotych.

Źródło: PAP

Oprac. Mateusz Kalinowski