Od soboty bez maseczki!

0
86

Od soboty, 15 maja zostaną poluzowane niektóre obostrzenia. Potwierdziły się zapowiedzi rządu dotyczące zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

 

Nowością jest zmiana limitu osób mogących podróżować transportem zbiorowym. Przypominamy o najważniejszych zasadach obowiązujących od najbliższego weekendu.

ZASŁANIANIE UST I NOSA
Od soboty nie trzeba już nosić maseczek na świeżym powietrzu. Co ważne – nos i usta nadal należy zasłaniać w pomieszczeniach zamkniętych, a zatem m.in. w transporcie zbiorowym, sklepach czy urzędach.

TRANSPORT ZBIOROWY
Do tej pory pasażerowie mogli zająć 30% wszystkich miejsc siedzących i stojących w pojeździe komunikacji miejskiej, przy jednoczesnym zachowaniu co drugiego miejsca wolnego. Od soboty te limity się zmienią, a przewoźnik będzie miał do wyboru dwie opcje:
100% zajętych miejsc siedzących lub 50% wszystkich miejsc stojących i siedzących (przy zachowaniu połowy pustych miejsc siedzących).

Zarówno Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni obsługujący autobusy i trolejbusy w naszym mieście, jak i PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście podjęły decyzję, że od 15 maja będzie obowiązywała druga z przedstawionych opcji, czyli pasażerowie będą mogli zająć 50% wszystkich miejsc stojących i siedzących w pojeździe. Jednocześnie co drugie miejsce siedzące musi pozostawać wolne.

GASTRONOMIA
Uruchomione zostaną punkty gastronomiczne na świeżym powietrzu. Obowiązuje reżim sanitarny: zajęty może być co drugi stolik, dystans 1,5 m pomiędzy stolikami.

KULTURA
Wydarzenia kulturalne, jak plenerowe kina czy teatry, mogą się obywać na świeżym powietrzu. Obowiązuje limit – na widowni może być zajętych 50% miejsc.

EDUKACJA
W przypadku szkół nowe zasady pojawią się od poniedziałku, 17 maja. Od tego dnia obowiązuje: nauka hybrydowa w klasach 4-8 szkół podstawowych, nauka hybrydowa w klasach 1-4 szkół ponadpodstawowych.

SPORT
Obiekty sportowe na świeżym powietrzu będą mogły przyjąć kibiców, jednak w ograniczonej liczbie. Obowiązuje limit 25% wypełnienia obiektu.

Oprac. Paweł Musiał