Od soboty bez maseczki!

0
398

Od soboty, 15 maja zostaną poluzowane niektóre obostrzenia. Potwierdziły się zapowiedzi rządu dotyczące zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

 

Nowością jest zmiana limitu osób mogących podróżować transportem zbiorowym. Przypominamy o najważniejszych zasadach obowiązujących od najbliższego weekendu.

ZASŁANIANIE UST I NOSA
Od soboty nie trzeba już nosić maseczek na świeżym powietrzu. Co ważne – nos i usta nadal należy zasłaniać w pomieszczeniach zamkniętych, a zatem m.in. w transporcie zbiorowym, sklepach czy urzędach.

TRANSPORT ZBIOROWY
Do tej pory pasażerowie mogli zająć 30% wszystkich miejsc siedzących i stojących w pojeździe komunikacji miejskiej, przy jednoczesnym zachowaniu co drugiego miejsca wolnego. Od soboty te limity się zmienią, a przewoźnik będzie miał do wyboru dwie opcje:
100% zajętych miejsc siedzących lub 50% wszystkich miejsc stojących i siedzących (przy zachowaniu połowy pustych miejsc siedzących).

Zarówno Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni obsługujący autobusy i trolejbusy w naszym mieście, jak i PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście podjęły decyzję, że od 15 maja będzie obowiązywała druga z przedstawionych opcji, czyli pasażerowie będą mogli zająć 50% wszystkich miejsc stojących i siedzących w pojeździe. Jednocześnie co drugie miejsce siedzące musi pozostawać wolne.

GASTRONOMIA
Uruchomione zostaną punkty gastronomiczne na świeżym powietrzu. Obowiązuje reżim sanitarny: zajęty może być co drugi stolik, dystans 1,5 m pomiędzy stolikami.

KULTURA
Wydarzenia kulturalne, jak plenerowe kina czy teatry, mogą się obywać na świeżym powietrzu. Obowiązuje limit – na widowni może być zajętych 50% miejsc.

EDUKACJA
W przypadku szkół nowe zasady pojawią się od poniedziałku, 17 maja. Od tego dnia obowiązuje: nauka hybrydowa w klasach 4-8 szkół podstawowych, nauka hybrydowa w klasach 1-4 szkół ponadpodstawowych.

SPORT
Obiekty sportowe na świeżym powietrzu będą mogły przyjąć kibiców, jednak w ograniczonej liczbie. Obowiązuje limit 25% wypełnienia obiektu.

Oprac. Paweł Musiał