Nowa inwestycja w Ciapkowie

0
191

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Gdyni „Ciapkowo” zmienia się gruntownie od 10 lat. Rozpoczął się ostatni, wart ponad milion złotych, etap inwestycyjny – budowa budynku pełniącego funkcje biurowo-administracyjne i socjalne.

Modernizacja miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Ciapkowo”, które od 1998 roku funkcjonuje przy ul. Małokackiej 3A, rozpoczęła się 10 lat temu. W 2013 roku wybudowano nowy pawilon dla psów, w 2018 kociarnię, rok później drugi psi pawilon, a w 2021 roku profesjonalną weterynarię. Wszystko, by podopiecznym schroniska żyło się lepiej – zdrowiej i bardziej komfortowo. I wreszcie przyszła pora na budowę obiektu, który zmieni jakość pracy personelu i wolontariuszy z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt OTOZ „Animals”, które od 2006 roku w wyniku kolejnych konkursów prowadzi schronisko.

Zbliżamy się do końca bardzo ważnej dla Gdyni, gdynian i gdyńskich zwierzaków inwestycji. Pamiętam Ciapkowo sprzed budowy i cieszę się widząc, jak wiele się zmieniło, jak dobrą infrastrukturę mają dzisiaj podopieczni Ciapkowa. To co wydarzy się w najbliższym czasie, to poprawienie infrastruktury dla opiekunów. Będą tu pomieszczenia socjalne, biurowe, miejsce do przyjmowania chętnych do adopcji, będzie miejsce na prowadzenie spotkań i szkoleń. To bardzo ważne, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że Ciapkowo prowadzi niezwykle intensywną pracę na rzecz edukacji, na rzecz namawiania do adopcji bezdomnych zwierzaków – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Ale choć budynek przeznaczony będzie dla ludzi, to jego powstanie poprawi także dobrostan zwierząt, które zyskają dodatkową przestrzeń po przeprowadzce pracowników. Otwarcie nowego budynku i przeniesienie do niego pomieszczeń biurowych bardzo pomoże w funkcjonowaniu kociarni, ponieważ w miejscu dotychczasowych biur powstaną nowe, większe izolatki dla kotów, a w istniejącej nowej kociarni powiększy się powierzchnia dla kotów zdrowych i przygotowanych do adopcji.

Ostatni budynek wieloletniej inwestycji mającej na celu modernizację Ciapkowa jest w stanie surowym zamkniętym. Obecnie zaczynają się prace wykończeniowe. Obiekt jest dwukondygnacyjny o łącznej powierzchni użytkowej blisko 200 m². Znajdą się tu biura adopcyjne, biuro kierownika i księgowej, jadalnia dla pracowników, szatnie i prysznice dla pracowników oraz salka edukacyjna. Jeżeli warunki pogodowe nie pokrzyżują planów, budowa powinna zakończyć się w kwietniu 2024 roku. Po zakończeniu prac budowlanych przy budynku powstanie wybieg spacerowy dla psów. Koszt inwestycji w całości realizowanej z budżetu Miasta Gdyni to 1,2 mln zł.

Oprac. Małgorzata Trasna