Największe wydarzenie naukowe w Polsce ponownie w Gdyni 🗓

0
245

Najlepsze projekty badawcze młodych innowatorów z całego kraju, dyskusje nad rozwojem młodych talentów, warsztaty i eksperymenty naukowe dla młodzieży, spotkanie z olimpijskim mistrzem – startuje Gdynia Explory Week, największe święto nauki w Polsce.

19-21 października Gdynia ponownie stanie się stolicą młodych talentów! Po dwóch latach wydarzeń zdalnych Fundacja Zaawansowanych Technologii wraca do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, by zorganizować Gdynia Explory Week. Będzie to okazja do poznania najlepszych innowacyjnych projektów badawczych przygotowanych przez młode talenty w ramach finału Konkursu Explory, ale także spotkania młodzieży z naukowcami w ramach Festiwalu Nauki i Technologii Explory. Organizatorzy przygotowali także aktywności dla nauczycieli czyli Konferencję Talentową Explory, w ramach której praktycy edukacji i innowacji porozmawiają o mądrym wspieraniu młodych zdolnych i kierunkach rozwoju.

Gdynia Explory Week ma wieloletnią tradycję. Spotkania młodych innowatorów i promocja najlepszych projektów młodych twórców na stałe wpisały się w kalendarz Programu Explory. Wracamy do Gdyni po pandemicznej przerwie i zapraszamy do PPNT ponad 400 uczniów i uczennic pomorskich szkół – mówi Dorota Braziewicz, Dyrektor Programu Explory – Nie zapominamy jednak o internautach. Część wydarzeń GEW będzie transmitowana w naszych social mediach – wiemy, że prezentacje innowatorów cieszą się ogromnym zainteresowaniem i mogą być inspiracją dla kolejnych młodych talentów do poszukiwania rozwiązań przyszłości.

W tym roku, w ramach Festiwalu Nauki i Technologii, pomorska młodzież weźmie udział m.in. w wykładzie dr Wojciecha Glaca z Uniwersytetu Gdańskiego pt „Eksploracja mózgu”, zbuduje model silnika, pozna gwiezdne tajemnice w smartPlanetarium oraz spotka się z Kajetanem Duszyńskim- mistrzem olimpijskim z Tokio 2020, który w rozmowie z dr hab. inż. Adamem Sieradzkim opowie o naukowej stronie lekkoatletyki. Kluczowym elementem wizyty w PPNT Gdynia będzie także posłuchanie Pitchingu Młodych Talentów czyli prezentacji finałowych projektów z Konkursu Explory 2022. W tym roku, Program Explory oficjalnie dołączył do Kampanii 17 celów, w ramach której zwraca uwagę na Cele Zrównoważonego Rozwoju i zaangażowanie młodych w wypełnianie Agendy 2030. Poznanie pomysłów i rozwiązań projektowanych przez rówieśników może być świetną inspiracją oraz impulsem do działania dla wszystkich uczniów i uczennic. Program Explory od lat udowadnia, że ciekawe projekty odpowiadające na wzywania współczesności mogą być wytworem kreatywności każdego!

W Krajowym Finale Konkursu Explory wezmą udział 33 projekty, a oceniać je będzie grono 20 jurorów – autorytetów ze świata nauki i biznesu. Młode talenty walczą o stypendia naukowe na rozwój projektów w wysokości 10, 7 i 5 tysięcy złotych, ufundowane przez Mecenasa Explory, PKN Orlen, akredytację do największego na świecie konkursie naukowego – REGENERON ISEF w USA oraz nagrody specjalne ufundowane przez partnerów programu Explory. –Gdynia Explory Week to prawdziwe święto nauki. Z dumą od dekady wspieramy Program Explory i młode talenty, których projekty wpływają na rozwój polskiej nauki. Cieszymy się, że młodzi chcą się rozwijać oraz, że PKN ORLEN, jako lider innowacji, wspiera programy które im w tym pomagają. Rokrocznie młodzi zaskakują nas kreatywnością i dociekliwością swoich projektów. Jesteśmy pewni, że Konkurs Explory, spotkania z mentorami z biznesu i świata nauki oraz programy wsparcia to impulsy, które pozwalają młodym naukowcom rozwinąć skrzydła międzynarodowej kariery – mówi Agata Pniewska, Dyrektor Biura Marketingu Sportowego, Sponsoringu i Eventów, PKN ORLEN – Mecenasa Explory.

Tegoroczna edycja Gdynia Explory Week to wydarzenie hybrydowe. Poza licznymi aktywnościami festiwalowymi i konkursowymi w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym Gdynia, iskra inspiracji dotrze także do Warszawy, Lublina i Łodzi. Tam, równolegle do wydarzeń w Gdyni odbędą się popularyzujące naukę warsztaty i wykłady w szkołach. Online będzie można uczestniczyć w retransmisji Gali Otwarcia połączonej z wykładem inaugurującym „Sztuka skutecznej komunikacji naukowej”, Zuzanny Podgórskiej (19 października o godz. 15:00) oraz Pitchingu Młodych Talentów, 21 października od 9:00 i Gali Wręczenia Nagród Krajowego Finału Konkursu Explory (21 października o godz. 15:00). Pełny program wydarzenia dostępny jest na www.explory.pl a sylwetki wszystkich występujących oraz szczegóły transmisji publikowane są w wydarzeniu na Facebooku Programu Explory.

Oprac. materiały prasowe

od do
Scheduled miasto twoja szkola