Młodzieżowe Słowo Roku 2023

0
200

Zakończył się I etap plebiscytu PWN “Młodzieżowe Słowo Roku 2023”, w którym internauci zgłosili prawie 18 tysięcy słów i wyrażeń.

To już jest 8. edycja plebiscytu PWN i, jak co roku, pojawiły się nowe wyrazy, inspirowane komunikacją w ramach mediów, gier i codziennych kontaktów, ale także znowu ujawnili się „dobrzy znajomi” – słowa, które niemal na stałe weszły do języka młodzieży. Finałowa dwudziestka została wybrana spośród propozycji najczęściej zgłaszanych przez Internautów, spełniających jednocześnie kryteria regulaminowe. Nad wyborem finalistów pracowało Jury w składzie: prof. dr hab. Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), prof. dr hab. Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), prof. dr hab. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Bartek Chaciński (Polityka). Jurorów wspierał zespół doradczy nastolatków z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, a także przedstawiciele PWN. Spośród nadesłanych propozycji wyłoniono finałową dwudziestkę i rozpoczął się kolejny etap konkursu, w którym każdy może oddać głos na swojego faworyta. Termin do 30 listopada 2023.

Finałowa lista 20. słów i wyrażeń (w kolejności alfabetycznej):
● bambik
● baza
● bratku/ bruh
● cringe
● delulu
● drillowiec
● fr/ FR
● git
● imo
● kys* (usunięte)
● LOL
● NPC
● odklejka
● oporowo
● rel
● rizz
● side-eye
● sigma
● slay
● zgerypała

Głosujemy za pomocą formularza tylko do 30 listopada 2023 (do godz. 12.00) [ TUTAJ ]

Jak zauważa Przewodnicząca Jury Anna Wileczek: Pierwszy etap tegorocznego plebiscytu dowodzi, że język młodzieży docenia wartości odwołujące się do prawdy i autentyczności. Ta pierwsza może być ujmowana w bardzo klasycznym, prostym rozumieniu – jako zgodność z rzeczywistością, ale także porządek i logika rzeczy, ta druga – jako sposób reakcji na informacje czy treści, z którymi styka się człowiek lub też jako styl życia we współczesnym świecie.

Wyniki plebiscytu poznamy na początku grudnia, wtedy także ogłoszeni zostaną laureaci Nagrody Jury. Szczegóły plebiscytu znajdą Państwo także w Regulaminie. Partnerem plebiscytu jest Uniwersytet Warszawski, a Honorowym Mecenasem Alior Bank.

Źródło: pwn.pl

Oprac. Małgorzata Trasna