Młodzi strażnicy energii

0
825

Uczniowie dziesięciu gdyńskich podstawówek nauczyli się oszczędzać energię i dzięki temu „zarobili” dla swoich placówek ponad 56 tys. złotych. A która szkoła została tegorocznym liderem wśród młodych strażników?

W czwartek, 24 września została rozstrzygnięta kolejna edycja programu „Strażnicy energii”. W konkursie wzięło udział kilkuset uczniów i nauczycieli z dziesięciu gdyńskich podstawówek. W ciągu ostatniego roku szkolnego uczniowie zaoszczędzili dla swoich szkół energię na poziomie 405 MWh, co w przeliczeniu dało 112 tys. złotych oszczędności.

Dla niektórych placówek to ponad 10% rocznego zużycia prądu. Program „Strażnicy energii” został zorganizowany przez Gdynię we współpracy z Dalkią Polska, firmą specjalizującą się w efektywnym zarządzaniu energią. Miasto od 2017 aktywnie działa w szkołach na rzecz zmniejszenia zużycia tego zasilania. W ciągu tego okresu uczniom z gdyńskich szkół udało się zaoszczędzić aż 310 tys. złotych. Teraz na konta szkół, biorącyh udział w konkursie, trafi ponad 56 tys. złotych.

Liderem programu w roku szkolnym 2019-2020 okazali się „Strażnicy energii” ze Szkoły Podstawowej nr 39, przy ulicy Unruga w Gdyni, którzy „zarobili” 15 245 złotych.

Na drugim miejscu znaleźli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 40, przy ulicy Rozewskiej, z kwotą 11 361 złotych, a na trzecim – młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 8, przy ulicy Orłowskiej – 8 195 złotych.

Celem programu „Strażnicy energii” jest szerzenie wiedzy o umiejętnym korzystaniu z prądu i jego oszczędzaniu w trzech kluczowych obszarach: ogrzewanie, oświetlenie i energia elektryczna. Dzięki mniejszemu zużyciu energii w trakcie roku szkolnego, placówki uczestniczące w programie otrzymują granty finansowe w wysokości połowy wyliczonych oszczędności, które potem mogą przeznaczyć na dowolny cel.

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Amelia Bielska