Młoda lekcja pożarnictwa

0
686

Jak uchronić się przed błędami, które mogą doprowadzić do pożaru? Jak zachować się, kiedy na walkę z żywiołem jest już za późno?

Na te i inne pytania dzieci z gdyńskich przedszkoli i szkół podstawowych odpowiadać będą strażacy podczas zajęć w salach edukacyjnych „Ognik”, które od dzisiaj działają w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni. Sale edukacyjne podzielone są na dwa pomieszczenia w wyposażone w sprzęty gospodarstwa domowego. Składają się na nie meble i sprzęt AGD jakie można znaleźć w każdej łazience, kuchni czy salonie. Ponadto, aby stworzyć warunki maksymalnie zbliżone do tych panujących podczas prawdziwego pożaru sale zostały wyposażone w zadymiarki oraz specjalne drzwi, które rozgrzewają się do 50 stopni Celsjusza symulując tym samym temperaturę zbliżoną do tej występującej przy pożarze.

Dodatkowo sale wyposażone są w fantomy, na których dzieci będą mogły ćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy, ześlizg używany przez strażaków w remizach, telefon alarmowy, dzięki któremu można wezwać pomoc, multimedialne pomoce naukowe i szereg znaków ostrzegawczych, z jakimi można spotkać się na ulicach czy w budynkach użyteczności publicznej.

Oprac. Witek Olejarz