Mistrzowie retoryki

0
368

Uczniowie z X Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni w finale Turnieju Debat Oksfordzkich Uniwersytetu Gdańskiego!

Licealiści są weteranami debat oksfordzkich, ponieważ uczestniczą w nich każdego roku. W tym roku postanowili zmierzyć się z innymi drużynami z terenu regionu, w ramach finału Turnieju debat społeczno-ekonomicznych przeprowadzanych na Uniwersytecie Gdańskim na Wydziale Ekonomicznym.

Byli jedyną drużyną z Gdyni, która wzięła udział w zmaganiach. W efekcie nasi reprezentanci dotarli do finału i zajęli 3 miejsce. Wyżej były: II Liceum Ogólnokształcące im. dr. W. Pniewskiego w Gdańsku i Salezjańskie Liceum im. Św. Jana Bosko w Rumi.

W X Liceum Ogólnokształcącym, uczniowie uczą się retoryki, szkoła ma ambicje kształcenia humanistów w najlepszym znaczeniu tego słowa. W skład zwycięskiej drużyny XLO weszli uczniowie: Mikołaj Stanówko, Jakub Kummer, Paulina Wiśniewska i Emilia Beyer-Wróblewska. Ich opiekunem była Justyna Polniak, nauczycielka w X LO.

Szkolenia debatanckie przeprowadzała fundacja Mikroakademia – Instytut Debaty Publicznej. Oprócz turnieju debat na UG szkolne drużyny debatanckie brały udział w debacie pokazowej realizowanej przez Instytut Debaty Publicznej oraz w Ogólnopolskim Turnieju Debat Oksfordzkich.

Oprac. Małgorzata Trasna