Matematyczne wyzwania w przedsiębiorczej klasie

0
412

Ponad 70 klas z województwa pomorskiego zgłosiło się do udziału w konkursie „Matematyczne wyzwania w przedsiębiorczej klasie” zorganizowanego przez Centrum Nauki Experyment w Gdyni we współpracy z Fundacją mBanku.

 

Na początku czerwca wyłonieni zostali zwycięzcy – są wśród nich klasy ze szkół w Gdyni, Gowinie, Nowej Wsi Malborskiej i Lubieszewa.

Firmy oferujące sprzedaż własnoręcznie zrobionych zdrowych przekąsek, produkujące ekotorby, zajmujące się recyklingiem, a nawet wydawnictwo i agencja teatralna – te i wiele innych szkolnych projektów biznesowych powstało w ramach konkursu „Matematyczne wyzwania w przedsiębiorczej klasie”, w którym udział wzięło prawie 1400 uczniów klas I-III szkół podstawowych z Pomorza.

W okresie od marca do połowy maja uczestnicy konkursu mieli za zadanie przeprowadzić w swoich szkołach cztery lekcje matematyki i przedsiębiorczości zgodnie ze scenariuszami zajęć opracowanymi przez Centrum Nauki Experyment oraz w drugim etapie założyć klasowe firmy i w praktyce wykorzystać zdobytą wcześniej wiedzę. Pomimo wprowadzenia w marcu zdalnej nauki dla najmłodszych uczniów, ponad 50 klasom udało się zrealizować oba etapy i przesłać prace konkursowe.

Trzy równorzędne nagrody główne zdobyły:
· klasa 3c ze Szkoły Podstawowej im. por. Jana Penconka w Gowinie (wychowawca Joanna Kaszubowska)
· klasa 1c ze Szkoły Podstawowej nr 45 w Gdyni (wychowawca Sylwia Struczyńska)
· klasa 1 ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Malborskiej (wychowawca Agnieszka Szczypior)

Wyróżnienie w konkursie otrzymała klasa 3 ze Szkoły Podstawowej w Lubieszewie (wychowawca Kamila Żwirek). Zwycięskie prezentacje i filmy są dostępne na stronie experyment.gdynia.pl

Laureaci konkursu, poza dyplomami dla klas i zaświadczeniami dla nauczycieli, otrzymali promocyjne bilety na lekcje edukacyjne wraz ze zwiedzaniem wystaw w Experymencie, kamerki internetowe i sprzęt audio do prowadzenia lekcji online oraz książki „Odlotowa matematyka”. Kolejna edycja konkursu odbędzie się w nowym roku szkolnym. Szczegółowe informacje zostaną opublikowane na stronie experyment.gdynia.pl

Oprac. Amelia Bielska