Leszczynki: kieszonka prawie gotowa

0
573

Kolejny park kieszonkowy, który powstał przy ul. Morskiej na Leszczynkach, jest już dostępny dla mieszkańców.

Park zaaranżowano w stylu organicznym. Jego koncepcja opiera się na założeniu, że przestrzeń powinno się kształtować w analogii do natury. Geometria tego miejsca jest płynna, plastyczna, co może kojarzyć się z nadmorskim krajobrazem Gdyni, organizmami morskimi lub falami obmywającymi brzegi i wyspy, które w parku są symbolizowane przez niewielkie ogrody deszczowe.

Zagospodarowanie parku odpowiada wymaganiom stawianym miejskim terenom zielonym. Dzięki rabatom deszczowym oraz nawierzchni przepuszczalnej zostanie ograniczony spływ powierzchniowy. Umożliwi to także retencjonowanie wody opadowej. To przyczyni się do lepszego jej wykorzystania, wychwytywania zanieczyszczeń oraz poprawy mikroklimatu okolicy.

Całkowita powierzchnia ogrodu wynosi 1909 m2. Nawierzchnie stanowią 271 m2, a zieleń – 1638m2. Jest tam 455 bylin, 511 m2 zajmują łąki kwietne, a 299 m2 – trawnik z rolki. W parku znajdują się też elementy małej architektury: tablica informacyjna, sześć słupków stalowych i betonowy element ozdobny.

Gdyńskie Kieszonki Obywatelskie to ogólnomiejski projekt Budżetu Obywatelskiego 2019, który uzyskał drugi wynik w głosowaniu. Projekt sieci parków kieszonkowych został wypracowany na warsztatach i cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Gdyni. Założeniem wnioskodawców było stworzenie zielonych przestrzeni, dających mieszkańcom okazję do chwili odpoczynku w otulinie kojącej przyrody. Za ich realizację odpowiada Wydział Ogrodnika Miasta. Koszt realizacji parków kieszonkowych to niemal 630 tys. zł.

Lokalizacja parków kieszonkowych w dzielnicach:

Chylonia (w sąsiedztwie „Wymiennikowni” – ul. Świecka),
Dąbrowa (skrzyżowanie ulic Miętowej i Tymiankowej) – zrealizowany,
Wzgórze Św. Maksymiliana (przy Bibliotece Wzgórze – ul. Świętojańska 141-143 i ul. Biskupa Dominika),
Grabówek (ul. Kapitańska) – zrealizowany,
Działki Leśne (ul. Nowogrodzka),
Leszczynki (ul. Morska, w sąsiedztwie ul. Zakręt do Oksywia) – zrealizowany,
Pogórze (ul.kadm.W.B. Steyera) – zrealizowany,
Pustki Cisowskie-Demptowo (tuż obok pętli autobusowej – ul. Sakowicza) – zrealizowany,
Wielki Kack (ul. Starodworcowa) – zrealizowany.

Oprac. Łukasz Strzałkowski