Kurtyna po raz piąty

0
740

Już po raz piąty w dniach 22-28 listopada odbywał się Przegląd Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna Kurtyna 2020 , którego organizatorem było Stowarzyszenie Katolickie Amatorskie Centrum Kultury w Gdyni Małym Kacku.

 

Przegląd był wyjątkowy, ponieważ ze względu na sytuację epidemiczną koncerty transmitowano on-line, dzięki czemu większa część publiczności miała do nich dostęp. Widzowie zobaczyli 13 spektakli walczących o Kurtynę Pięciolecia. Mogli oni obejrzeć między innymi „Jej portret” czy „Wpadła bomba do piwnicy”. Towarzyszyły im wywiady przeprowadzane w Studiu Kurtyny z reżyserami, aktorami oraz organizatorami.

Na koniec festiwal o godzinie 20:45 przegląd zakończył nagrany na tę okoliczność koncert zespołu African Music School z Republiki Środkowoafrykańskiej. Wcześniej były wystąpienia
Pani Katarzyny Gruszeckiej-Spychały – Wiceprezydent Gdyni oraz Pana Jarosława Biereckiego – Przewodniczącego Rady Programowej Stowarzyszenia K.A.C.K. – którzy podsumowali tegoroczną edycję Przeglądu oraz podziękowania Jarosława Szydłaka Prezesa Stowarzyszenia K.A.C.K. Gala zakończyła się ogłoszeniem zwycięzców V Kurtyny.

Jury pod przewodnictwem Anny Halasz przyznało cztery Kurtyny Specjalne, każdą o wartości 1.000 PLN, które trafiły w ręce: Teatru 40 Serc z Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas w Rumi, Teatru Krzesiwo z Warszawy, Teatru Ephata z Gdańska oraz Teatru Biuro Rzeczy Osobistych z Gdyni. Brązowa Kurtyna Pięciolecia z przypisaną nagrodą 1.500 PLN trafiła do Teatralnej Szóstki z Rumi za spektakl „Wpadła bomba do piwnicy”. Po Srebrną Kurtynę Pięciolecia o wartości 2.500 PLN sięgnęły Wychowanki Sióstr Pasterek z Pniewitego z Teatru Czarne Owieczki za spektakl „Wolność”.

Złota Kurtyna Pięciolecia z nagrodą w wysokości 5.000 PLN ufundowana i wręczona przez Pana Wojciecha Szczurka – Prezydenta Gdyni trafiła w ręce Grupy Teatralnej Dzikie Koty z Kłodzka za spektakl „Wesele”!

Publiczność zdecydowała, że jubileuszowa Kurtyna Publiczności z nagrodą 1.000 PLN trafi w ręce Gwiazd z 13 z Gdyni. W przegotowanie festiwalu zaangażowanych było 50 osób.
Organizatorzy zapraszają na VI edycję Przeglądu zaplanowanego na 21-27 listopada 2021r.

Oprac. Joanna Szymańska