Kępa ze Złotą Pinezką

0
411
default

Zakończyła się właśnie druga edycja organizowanego przez Mapy Google plebiscytu „Złote Pinezki”.

W ramach niego wyróżniane są najciekawszych miejsca w Polsce. W tym roku pośród piętnastu nagrodzonych lokacji znalazła się również Kępa Redłowska w Gdyni.

Genezy plebiscytu szukać należy w początkach pandemii koronawirusa. Wtedy to – gdy granice wielu krajów były zamknięte, a podróże zagraniczne niemożliwe – polski oddział Google wpadł na pomysł wskazania najciekawszych atrakcji turystycznych w naszym kraju. Wyznacznikiem miały być setki tysięcy ocen i opinii, wystawianych przez użytkowników Map Google.

Tegoroczna edycja odbyła się na podobnych zasadach. Tym jednak razem pod uwagę brane były jedynie obiekty przyrodnicze. Łącznie przyznano piętnaście nagród, po pięć dla parków narodowych, parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody. To właśnie w tej ostatniej kategorii Złotą Pinezkę otrzymała Kępa Redłowska.

Rezerwat przyrody Kępa Redłowska liczy aż 120 hektarów i rozciąga się pomiędzy brzegiem morza a dzielnicami Wzgórze Św. Maksymiliana i Redłowo od ulicy Juliana Ejsmonda na północy do plaży i molo w Orłowie na południu. To jeden z pierwszych rezerwatów utworzonych w Polsce. Teren ten obejmuje m.in. jedną z wizytówek miasta, jaką jest charakterystyczny klif. Na tym obszarze znajduje się również niezwykle popularna wśród mieszkańców Polanka Redłowska. To od wielu lat miejsce piknikowych spotkań i strefa relaksu na łonie natury. Niegdyś funkcjonował tu kompleks basenów. Po jego zamknięciu przez wiele lat dyskutowano na temat sposobu zagospodarowania terenu po nim. Pomysłów było wiele – hotel, odkryte baseny, amfiteatr. W styczniu prezydent miasta Wojciech Szczurek ogłosił, że Polanka Redłowska stanie się miejscem zielonym, służącym do spacerów i rekreacji, dostępnym dla każdego. Decyzję podjęto na podstawie wniosków płynących z wielomiesięcznych analiz, a także konsultacji z mieszkańcami, które prowadziło Biuro Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni.

Wśród nagrodzonych miejsc aż trzy znajdziemy w naszym regionie. To właśnie gdyńska Kępa Redłowska, a także Słowiński Park Narodowy i Kaszubski Park Krajobrazowy. Poniżej prezentujemy pełną listę laureatów:

 • Parki narodowe:
  Karkonoski Park Narodowy (woj. dolnośląskie)
  Ojcowski Park Narodowy (woj. małopolskie)
  Pieniński Park Narodowy (woj. małopolskie)
  Słowiński Park Narodowy (woj. pomorskie)
  Bieszczadzki Park Narodowy (woj. podkarpackie)
 • Parki krajobrazowe:
  Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego (woj. śląskie)
  Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy (woj. małopolskie)
  Kaszubski Park Krajobrazowy (woj. pomorskie)
  Ślężański Park Krajobrazowy (woj. dolnośląskie)
  Bolimowski Park Krajobrazowy (woj. łódzkie)
 • Rezerwaty przyrody:
  Wąwóz Homole (woj. małopolskie)
  Kadzielnia (woj. świętokrzyskie)
  Wodospad Wilczki (woj. dolnośląskie)
  Kępa Redłowska (woj. pomorskie)
  Skamieniałe Miasto (woj. małopolskie)

Oprac. Małgorzata Trasna