Integracyjne Zawody Boccia

0
126

W hali gier Gdyńskiego Centrum Sportu odbył się się drugi integracyjny turniej w boccie organizowany przez Stowarzyszenie “Dlaczego NIE”. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 70 zawodników, którzy stworzyli atmosferę sportowej rywalizacji z płynącą z niej radością.

Boccia, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Włoch. To paraolimpijska dyscyplina sportowa wywodząca od włoskiej gry w bule, zwanej bocce. Bile na boisko można wprowadzić w dowolny sposób, np. poprzez rzucenie, kopnięcie czy sprzęt wspomagający i może odbywać się z udziałem asystenta instruowanego przez gracza w przypadku osób o głębokim porażeniu mózgowym czy nie posiadających kończyn). Zawodnik może stać lub siedzieć na wózku lub krześle, a jego pozycja nie jest określona.

Swoich sił w tej dyscyplinie ponownie spróbowała drużyna złożona z przedstawicieli Gdyni, w której skład weszli: prezydent Wojciech Szczurek, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu Paweł Brutel oraz radna Gdyni Anna Myszka. Prosta charakterystyka, niski koszt koniecznego sprzętu oraz niewielkie wymagania w zakresie miejsca do gry, które charakteryzują gry „bulowe”, sprawiają, że to właśnie boccia jest częstą grą integracyjną.

Organizatorem zawodów było Stowarzyszenie „Dlaczego NIE” mieszczące się w Gdyni Okywsiu przy ul. Dickmana 51. Jego działalność skupia się na szeroko pojętej pomocy osobom, głównie dzieciom i młodzieży oraz ich rodzinom i opiekunom, z radzeniem sobie z różną niepełnosprawnością intelektualną, motoryczną oraz z niepełnosprawnością sprzężoną. Stowarzyszenie poprzez swoją działalność kształtuje różnorodne formy współpracy, integracji i wsparcia na rzecz osób niepełnosprawnych, także poprzez promowanie i organizowanie imprez kulturalno-oświatowych czy sportowo-rekreacyjnych.

Oprac. Małgorzata Trasna