Gramy z WOŚP 🗓

0
876

Tej fali dobroci i charytatywnego poruszenia nie zatrzyma nawet wirus. Choć 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dopiero w niedzielę, 31 stycznia, to wiele zbiórek i aukcji już trwa.

 

Pierwotnie 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy miał się odbyć 10 stycznia. Jednak ze względu na wprowadzenie przez rząd narodowej kwarantanny został on przeniesiony na ostatni dzień stycznia. Sztaby pracują pełną parą i organizują szereg zbiórek, w których można wziąć udział już teraz. W tym roku wielkie granie odbywa się w zmienionej formule. Priorytetem jest bezpieczeństwo i zdrowie wszystkich uczestników akcji, dlatego orkiestrowe wydarzenia są i będą prowadzone głównie w sieci.

Dlaczego warto wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy? Jak co roku cel zbiórki jest szczytny. Tym razem zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu diagnostycznego i leczenie chorób gardła, nosa, uszu i krtani u dzieci. Fundacja skupi się na pozyskaniu najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju badań, przede wszystkim w dziedzinach laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

Orkiestra zagra nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Akcja nie ominie również Gdyni. W mieście działają trzy sztaby, które prowadzą własne zbiórki, aukcje i inne działania.

Sztab w Centrum Riviera

Sztab In gremio i Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej w Gdyni działa w Centrum Riviera (ul. K. Górskiego 10). Tam zbiórka na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trwa od połowy grudnia. W przestrzeni centrum stoją dwa ogromne serca, do których można wrzucać datki. Wielkie skarbonki pozostaną tam do niedzieli, 31 stycznia, czyli do dnia finału.

Przez cały czas w internecie, w serwisie Allegro prowadzone są aukcje. Sztab In gremio i Społecznej Jedynki na licytacje wystawił m.in. prace stworzone przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni. W tej chwili można tam również znaleźć różnego rodzaju kalendarze czy płyty CD oraz DVD. Lista przedmiotów będzie na bieżąco aktualizowana. W serwisie uruchomiono też wirtualne puszki, do których można wpłacać datki o wartości: 10, 30, 50 lub 100 złotych.

Dodatkowo w dniu finału, czyli 31 stycznia w Centrum Riviera pojawią się stoiska z gadżetami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W przestrzeni centrum będzie można spotkać też bohaterów „Gwiezdnych wojen” i zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie, a przy okazji wesprzeć zbiórkę. Oczywiście wszystko zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego.

Sztab Gdynia dla Orkiestry

Sztab Gdynia dla Orkiestry w YMCA Gdynia (ul. Żeromskiego 26) również stawia na nowoczesne formy zbiórek.

Do e-skarbonki tego sztabu można wpłacać datki w wysokości: 10, 20, 50 i 100 złotych. Wystarczy wejść na dedykowaną zbiórce stronę internetową.

Gdynia dla Orkiestry przygotowała też wiele atrakcyjnych aukcji internetowych. Najpopularniejsze z nich to: kolacja z Januszem Palikotem, 2 dni w Brukseli z Robertem Biedroniem, kolacja z Magdą Gessler, piłka do koszykówki z autografem Marcina Gortata, którą na licytację przekazał senator Sławomir Rybicki, czy kolekcja 100 tokenów od Janusza Palikota. Wśród propozycji nie brakuje też gdyńskich akcentów. Do zdobycia są m.in.: wyjątkowe zwiedzanie Biblioteki Gdynia – wycieczki po działach merytorycznych oraz magazynie archiwów i zbiorów specjalnych, rejs jachtem Copernicus czy vouchery do restauracji Familia, Zante i Cozzi. Miłośnicy motoryzacji mogą walczyć o weekend z Mercedesem. A ci, którzy chcą zmienić swój wygląd mają szansę wylicytować metamorfozę od Ondiehair znanej m.in. z programu „Królowe życia”. Pełna lista przedmiotów znajduje się w serwisie Allegro i będzie na bieżąco aktualizowana.

W dniu finału, 31 stycznia orkiestrowe gadżety, takie jak koszulki czy kubki będzie można kupić w siedzibie sztabu przy ul. Żeromskiego 26 w Gdyni.

Nieodłącznym elementem finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy są wolontariusze. Na ulicach Gdyni pojawią się oni także tym razem. Jednak zbiórka odbędzie się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Wolontariusze będą mieli maseczki ochronne na twarzy oraz rękawiczki na dłoniach. Każdy darczyńca otrzyma tradycyjne serduszko, ale przykleić je trzeba będzie samodzielnie.

Jeśli ktoś chciałby dołączyć do grona wolontariuszy, to zostały ostanie wolne miejsca. Zgłoszenia będą przyjmowane maksymalnie do 15 stycznia poprzez stronę internetową Gdyni dla Orkiestry.

Sztab w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni

Instytucje kultury, ze względu na obowiązujące obostrzenia, wciąż pozostają zamknięte. Dlatego sztab mieszczący się w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza nie planuje obecnie żadnych koncertów, sklepików czy innego rodzaju atrakcji. Stawia na wolontariuszy.

Trójmiejska komunikacja dla WOŚP

Coś dla siebie znajdą również miłośnicy komunikacji miejskiej. Atrakcje dla nich przygotowuje Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego. 31 stycznia na ulice Gdyni, Gdańska i Sopotu wyjadą specjalne trolejbusy, autobusy i tramwaje. Przejazd nimi będzie bezpłatny, ale w pojazdach będzie można spotkać wolontariuszy z puszkami WOŚP i w ten sposób wesprzeć akcję.

Specjalnie na ten dzień uruchomiona zostanie linia trolejbusowa 29T. Będzie ona kursować na trasie: Gdynia Dworzec Główny PKP – skwer Kościuszki InfoBox – Wzgórze św. Maksymiliana SKM – Orłowo SKM – Wejherowska – Sopot Reja.

Pozostałe linie będę kursować po Gdańsku i Sopocie. Linia autobusowa 29A – między pętlą w Gdańsku Oliwie a przystankiem Sopot Reja, linia tramwajowa 29S – z gdańskiej dzielnicy Siedlce do pętli w Oliwie oraz linia drezynowa 29D – na trasie: Nowe Ogrody – Dworzec PKS – Nowe Ogrody.

W pojazdach będą obowiązywały limity pasażerów. Należy również pamiętać o obowiązku zakrywania ust i nosa. Partnerem akcji jest m.in. Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

Darmowe przejazdy pociągami dla wolontariuszy

Wszyscy wolontariusze zbierający datki podczas 29. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będą mogli za darmo jeździć pociągami SKM oraz Polregio kursującymi na terenie województwa pomorskiego. Do bezpłatnego przejazdu upoważnia identyfikator wydany przez sztab WOŚP.

Darmowe przejazdy obowiązują tylko 31 stycznia i do następujących stacji, które znajdują się na granicy województwa: Słosinko, Czarne, Bukowo Człuchowskie, Smętowo, Gardeja, Prabuty i Stare Pole.

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Amelia Bielska

Scheduled Featured miasto