Gdzie zrobić test na Covid-19?

0
885

Jeśli dostałaś/eś skierowanie na test w kierunku zakażenia, możesz go wykonać w mobilnym punkcie pobrań.

W Gdyni działają cztery takie miejsca. Jak przygotować się do badania? Gdzie sprawdzić wyniki? Podpowiadamy.

Od października również lekarz podstawowej opieki zdrowotnej ma prawo zlecić wykonanie testu na obecność koronawirusa. Jeśli w wyniku teleporady lub wizyty domowej uzna, że wystąpiły u nas objawy charakterystyczne dla COVID-19, może wystawić skierowanie i zlecić badanie. Pobranie wymazu następuje w mobilnym punkcie pobrań lub w domu pacjenta.

W Gdyni funkcjonują cztery mobilne punkty. Pacjenci ze skierowaniem mogą wykonać test w: Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej przy ul. Powstania Styczniowego 9b, w Laboratoriach Medycznych Bruss przy ul. Władysława IV 47 , a także w punktach Diagnostyki przy ul. Tadeusza Wendy 7/9 oraz przy ul. Mylnej 1.

Na pobranie wymazu trzeba się wcześniej umówić. Udając się na badanie, należy zabrać dokument ze zdjęciem i numerem PESEL. Trzeba również przestrzegać zasad higieny i społecznego dystansu oraz unikać środków transportu zbiorowego.

Aby wynik testu był jak najbardziej miarodajny, warto pamiętać o kilku zasadach. Minimum dwie godziny przed badaniem nie należy: spożywać posiłku, pić, żuć gumy, myć zębów, płukać jamy ustnej i nosa, brać leków oraz palić papierosów.

Test jest bezpłatny. Po badaniu wynik można sprawdzić na Internetowym Koncie Pacjenta. Informacji powinien również udzielić lekarz POZ. Po zalogowaniu się na Internetowym Koncie Pacjenta pojawi się jeden z czterech komunikatów:

negatywny – czyli wynik ujemny testu (nie wykryto SARS-CoV-2). To oznacza, że nie masz koronawirusa, zachowaj jednak dotychczasowe środki ostrożności i higieny.
pozytywny – wynik dodatni testu (wykryto SARS-CoV-2). Potwierdzono obecność koronawirusa, Ty i osoby, które miały z Tobą bliski kontakt, powinny zastosować się do zasad kwarantanny.
niediagnostyczny – oznacza, że próbka jest niezdatna do badania, należy pobrać kolejną próbkę od pacjenta i jak najszybciej przekazać do badania.
nierozstrzygający – to znaczy, że wynik jest na granicy analitycznej czułości testu, wymaga zbadania kolejnej próbki pobranej od pacjenta po 24-48h.

Lista mobilnych punktów pobrań w województwie pomorskim dla pacjentów ze skierowaniem:

Oprac. Amelia Bielska