Gdyńscy uczniowie mistrzami Olimpiady Geograficznej

0
833

W dniach 10-11.02.2018 r. w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej w Gdyni odbyły się zawody okręgowe XLIV Olimpiady Geograficznej

Do konkursu zakwalifikowano, na podstawie wyników zawodów szkolnych, 67 uczniów z dwudziestu kilku szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa pomorskiego.

Finał zawodów, w odróżnieniu od części pisemnej, zawsze ma charakter publiczny. Widownię tworzą uczniowie niezakwalifikowani do finału oraz nauczyciele geografii-opiekunowie zawodników, a także inne zainteresowane osoby. W ostatnich latach część finałową rozpoczynał quiz geograficzny, a kończyła odpowiedź zawodników na wylosowane pytanie.

Do finału zawodów olimpijskich w Gdyni jury zawodów, któremu przewodniczył dr Wojciech Portaski, Przewodniczący Komitetu Okręgowego Olimpiady z Uniwersytetu Gdańskiego, zakwalifikowało się 20 uczniów, w tym aż 14 z Gdyni (III LO: 9, VI LO: 3, IX LO: 1, Technikum Transportowe: 1 ).
Po podsumowaniu wszystkich wyników najlepszymi geografami na Pomorzu okazali się:

Makosz Przemysław II LO Sopot,
Dercz Maciej III LO Gdynia,
Czapliński Mieszko III LO Gdynia,
Wołodko Piotr III LO Gdynia,
Maikowski Michał I LO Bytów,
Rybowski Michał III LO Gdynia,
Bisewski Damian III LO Gdynia,
Belczewski Jacek I LO Gdańsk,
Szopa Cezary VI LO Gdynia,
Kołodziejski Stanisław III LO Gdynia,
Mgeładze-Arciuch Michał III LO Gdynia

Dwudziestu najlepszych zawodników otrzymało cenne nagrody (wyposażenie komputerowe, albumy i książki geograficzne) ufundowane przez Urząd Miasta Gdyni oraz Stowarzyszenie Oświatowców Polskich w Toruniu.
Wszyscy uczestnicy zawodów oraz ich nauczyciele otrzymali jubileuszowe dyplomy wykonane na podkładzie reprintu XVII-wiecznej mapy Królestwa Polskiego autorstwa Wacława Grodeckiego.

Najlepsi uczniowie gdyńskich zawodów będą reprezentować województwo pomorskie podczas finału ogólnopolskiego XLIV Olimpiady Geograficznej w Zamościu, który odbędzie się w kwietniu br. Ostateczną decyzję w sprawie kwalifikacji do tego finału podejmie w marcu Komitet Główny Olimpiady. Czterech najlepszych geografów w finale ogólnopolskim pojedzie do Kanady na Międzynarodową Olimpiadę Geograficzną (sierpień 2018).

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Paweł Musiał