Gdynia wyróżniona jako miasto najbardziej ECO

0
720
W tegorocznej edycji ECO-MIASTO przyznano 12 nagród oraz 16 wyróżnień. Gdynia została laureatem aż w trzech kategoriach. Jury doceniło działania miasta na rzecz mobilności zrównoważonej, efektywności energetycznej budynków i gospodarki odpadami.
Miasta z województwa pomorskiego zdobyły najwięcej tytułów laureata. Oprócz Gdyni nagrodzono także Kartuzy w kategorii zieleń a powietrze. Słupsk otrzymał natomiast wyróżnienia w kategoriach systemy energetyczne oraz zieleń a powietrze. W konkursie wzięła udział rekordowa liczba ośrodków miejskich – 63 miasta przesłały 93 formularze zgłoszeniowe. Tegoroczna uroczystość była częścią Międzynarodowej Konferencji „INNOWACYJNE ECO-MIASTO: zdrowe środowisko, zdrowi ludzie”.

W kategorii gospodarka wodna laureatami zostały Częstochowa oraz Leszno, za efektywność energetyczną budynków nagrodzono Gdynię i Karlino, a najlepsze w kategorii systemy energetyczne okazały się Katowice i Ostrów Wielkopolski. Gdynię i Wołomin doceniono za działania w zakresie gospodarki odpadami, w kategorii mobilność zrównoważona zwyciężyły Gdynia i Jaworzno, laureatami w kategorii zieleń a powietrze zostały zaś Lublin i Kartuzy.

Na program ECO-MIASTO składa się konkurs dla miast oraz projekt edukacyjny dla szkół „Zakręceni w przestrzeni”. Jury doceniło w szczególności projekty zrealizowane przez dwa zespoły z Gimnazjum nr 1 im. K. Jagiellończyka w Człuchowie. Autorzy zwycięskich pomysłów „Ekolandia” i „Nowoteka” otrzymają po 10 tys. zł na realizację każdego z nich.

Organizatorami projektu są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa. ECO-MIASTO jest realizowane we współpracy z RENAULT Polska, SAUR Polska, Saint-Gobain, SUEZ Polska, ENGIE oraz Grupą EDF reprezentowaną przez DK Energy i TIRU, a także Wspólnie – Fundacją LafargeHolcim.

Każda kolejna edycja konkursu ECO-MIASTO pokazuje, że coraz więcej polskich miast chce wcielać w życie koncepcję zrównoważonego rozwoju. Na takiej postawie zyskać może zarówno środowisko naturalne, jak i mieszkańcy ośrodków miejskich. Przedstawiciele miast zgłaszanych do projektu wykazują dużą świadomość w zakresie wyzwań związanych z ekologią i wprowadzają w miejscach, którymi zarządzają, nowoczesne rozwiązania. Jest to ważne zwłaszcza w kontekście problemu smogu oraz postępującej zmiany klimatu – mówi Pierre Lévy, Ambasador Francji w Polsce.

Oprac. Ania