Gdynia Sailing Days

0
486

Do 18 lipca wody Zatoki Gdańskiej staną się areną największych krajowych regat. Wystartowały Gdynia Sailing Days, które zgromadzi około 800 żeglarzy z 24 klas regatowych.

W Gdyni zobaczymy praktycznie cały żeglarski przekrój. Rywalizacja odbędzie się bowiem aż w 24 klasach regatowych, m.in. Optimist, O’pen Skiff, Micro, Laser, Laser Radial, Laser 4.7, 420, 49er, 49erFX, Nacra 17, Hobie Cat 16, Flying Dutchman, RS21 i innych.

Najważniejszą imprezą będą mistrzostwa świata juniorów w olimpijskich klasach 49er, 49erFX i Nacra 17. To jedne z najszybszych i najbardziej widowiskowych klas regatowych. Do udziału w zawodach zgłosiło się ponad 100 załóg (w tym 7 polskich) z 24 krajów. Pierwsze wyścigi rozpoczną się 7 lipca, a medalistów mistrzostw świata poznamy w niedzielę, 11 lipca.

W ramach Gdynia Sailing Days odbędą się również mistrzostwa Polski w żeglarskich sprintach. Będą się w nich ścigać m.in. katamarany. Nie zabraknie też regat w ramach Polskiej Ligi Żeglarskiej, Pucharu Polski Jachtów Kabinowych, a młodzi żeglarze będą rywalizować w mistrzostwach Polski juniorów młodszych w klasie O’pen Skiff oraz w regatach Kinder Joy of moving w klasie Optimist.

Żeglarzy wypływających z gdyńskiej mariny oraz ich dalszą rywalizację często będzie można obserwować bezpośrednio z bulwaru.

Od 15 do 18 lipca Marina Yacht Park wypełni się jachtami żaglowymi, motorowymi, katamaranami i motorówkami. Wszystko w ramach Polboat Yachting Festival, czyli wystawy polskiej branży jachtowej. To doskonała okazja do tego, by zobaczyć najróżniejsze łodzie w ich naturalnym środowisku, czyli na wodzie. To również szansa na zapoznanie się z najnowszymi trendami i technologiami w branży jachtowej.

Oprac. Mateusz Kalinowski