Dzień Sąsiada

0
729

Europejski Dzień Sąsiada, czyli święto obchodzone oficjalnie na całym świecie od 2000 roku to idea, która narodziła się we Francji (akcja „Dzielnice bez obojętności”). 19 maja zapraszamy na osiedle ulic Opata Hackiego i Zamenhofa!

Zauważono, że sąsiadom należy się ich własne święto, inspirując do podobnych działań inne kraje Europy. Członkowie Europejskiej Federacji Solidarności Lokalnej (EFLS) stwierdzili, że ludzie coraz częściej oddalają się od siebie, więzi społeczne osłabiają się, a rosnący indywidualizm powoduje coraz częstsze wycofanie ludzi z lokalnego życia. Sąsiedzkie święto miało zbliżyć nas z powrotem do siebie i pokazać, że warto jest poznawać ludzi ze swojego najbliższego otoczenia.

Osiem lat temu w Gdyni Chyloni, niewiele osób wierzyło, że możliwa jest samoorganizacja na osiedlu, że pojawią się liderzy pozytywnych zmian, że festyn może być współorganizowany z mieszkańcami, czy zaprzyjaźnionymi organizacjami i instytucjami. W piątek 19 maja możecie sprawdzić jak sąsiedzi z Opata Hackiego i Zamenhofa świętują po raz 9!

Oprac. Paweł Musiał