Dzień 15 sierpnia, co świętujemy?

0
898

Mamy dzisiaj święto państwowe, 15 sierpnia. Co tak na prawdę celebrujemy? Oficjalnie jest to święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 oraz katolickie Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Od niedawna to także Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego.

Bitwa Warszawska, zwana potocznie Cudem nad Wisłą, odbyła się w dniach 13–25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zwycięstwo Polaków pozwoliło zachować nam niepodległoś i przekreśliła plany rozprzestrzenienia rewolucji na zachód. Zdaniem Edgara D’Abernon była to 18. z przełomowych bitew w historii świata.

 

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny dotyczy wzięcia do nieba z ciałem i duszą matki Chrystusa – Marii po zakończeniu jej ziemskiego życia. Dogmat ten uznawany jest wyłącznie w Kościele katolickim i według teologii katolickiej Maryja mocą Bożą została wzięta do nieba podobnie jak Henoch i Eliasz. Święto określane jest inaczej dniem Matki Boskiej Zielnej, podczas którego święci się kwiaty, zboża, zioła i warzywa.

 

Dzień bez Telefonu Komórkowego to inicjatywa zapoczątkowana przez Internautów, którzy lubią wyzwania w postaci pojedynków między człowiekiem i nowoczesną technologią.

Oprac. Paweł Musiał