Druga dawka w dowolnym punkcie

0
761

Od 31 maja dostawy szczepionki Pfizer mają zostać podwojone. Od 15 czerwca wojewodowie będą zobowiązani, żeby zadbać o zapewnienie mobilnego punktu szczepień podczas wszystkich imprez o charakterze masowym.

 

Z kolei od lipca szczepienie drugą dawką będzie możliwe w dowolnym punkcie szczepień. Do tej pory obie dawki przyjmowane były w tym samym punkcie, bez możliwości zmiany. Od 1 lipca drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 będzie można przyjąć w dowolnym punkcie szczepień.

W najbliższych dniach i tygodniach wojewodowie będą wystawiać decyzje administracyjne dla samorządów, które będą zobowiązywały samorządy do nawiązania kontaktu telefonicznego ze wszystkimi mieszkańcami gminy powyżej 70. roku życia. Rozmowy te będą najczęściej realizowane przez pracowników GOPS-ów czy MOPS-ów, a do takich starszych osób dojadą mobilne punkty szczepień. To będą zespoły w dużej mierze oparte o ochotnicze straże pożarne i państwowe straży pożarną

Z kolei od 15 czerwca wojewodowie będą zobowiązani, żeby zadbać o zapewnienie mobilnego punktu szczepień podczas wszystkich imprez o charakterze masowym.

Osoby z niepełnosprawnością w stopniu znacznym oraz ich opiekunowie mogą korzystać indywidualnie z Powszechnych Punktów Szczepień, tzn. mogą zaszczepić się bez kolejki i bez wcześniejszej rejestracji. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oznajmiła, że do grupy osób uprzywilejowanych, od 25 maja, włączone są również osoby z niepełnosprawnością umiarkowaną wraz z opiekunami.

Minister Dworczyk poinformował, że na akcje zachęcające do szczepień do gmin trafi ryczałt w wysokości od 10 do 40 tys. zł. Zapowiedział też szereg zachęt finansowych dla samorządów.

Planowane jest wprowadzone pewnego rodzaju rywalizacji. Dla pierwszych 500. gmin, które osiągną wskaźnik zaszczepienia 75%, przeznaczone będzie po 100 tys. zł na gminę na dowolny cel. W każdej gminie, gdzie będzie najwyższy stopień zaszczepienia w ramach 49 obszarów, otrzyma taka gmina 1 mln zł na dowolny cel. Ta gmina, która będzie miała największy wskaźnik zaszczepienia w skali Polski otrzyma dodatkowo 2 mln zł.

Do szczepień zachęcane będą nie tylko gminy, ale i sami mieszkańcy. 1 lipca ma zostać uruchomiona Loteria Narodowego Programu Szczepień realizowana przez Totalizator Sportowy, przy wsparciu spółek skarbu państwa. Formuła loterii umożliwi dołączenie samorządów do ich realizacji.

Więcej informacji na temat Loterii Narodowego Programu Szczepień mają zostać przekazane wkrótce.

Oprac. Amelia Bielska