Droga Czerwona – środki na prace przygotowawcze

0
422

Krok naprzód w sprawie budowy Drogi Czerwonej, czyli kluczowej dla Gdyni i portu inwestycji drogowej. Zawarto umowę na prace przygotowawcze.

Zapowiadane w lutym tego roku prace przygotowawcze związane z Drogą Czerwoną w Gdyni zostaną wykonane ze środków Centralnego Portu Komunikacyjnego. Spółka finansowana z budżetu państwa przeznaczy na ten cel około 20 milionów złotych. Pieniądze pochodzą z Programu Społeczno-Gospodarczego CPK.

Umowę dotyczącą prac przygotowawczych tej strategicznej dla Gdyni i portu inwestycji podpisali w poniedziałek, 11 kwietnia na terenie gdyńskiego portu przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, spółki CPK oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Jak poinformował Centralny Port Komunikacyjny, budowa Drogi Czerwonej ma kosztować łącznie około 2,7 miliarda złotych i będzie trwać około 5 lat. Samym procesem budowy ma zająć się GDDKiA.

Społeczna presja dała efekt

Przypomnijmy, że Droga Czerwona to wyczekiwana od lat, strategiczna dla układu drogowego w regionie inwestycja, o którą silnie apelowały władze Gdyni, mieszkańcy czy środowisko biznesowe i interesariusze gdyńskiego portu.

Nowy odcinek ma być bezpośrednim łącznikiem Portu Gdynia z istniejącą Obwodnicą Trójmiasta i autostradą A1, odciążającym przede wszystkim Trasę Kwiatkowskiego – przeciążoną, niedostosowaną do warunków ciężkiego tranzytu drogę, której koszty utrzymania spadają na gdyński samorząd. To główna arteria łącząca północną i południową część Gdyni, która regularnie stawała w korkach, głównie ze względu na nadmierne natężenie ruchu.

Władze Gdyni od lat regularnie wysyłały sygnały do strony rządowej, aby podjęto działania w kierunku zapewnienia odpowiedniego dostępu drogowego do rozwijającego się Portu Gdynia. To ustawowy obowiązek państwa, którego tymczasowym rozwiązaniem stała się właśnie wybudowana ze środków samorządu Trasa Kwiatkowskiego. Budowa kolejnych rozwiązań drogowych przerasta natomiast możliwości budżetowe nie tylko Gdyni, ale jakiegokolwiek z polskich samorządów. O realizację nowego połączenia z budżetu państwa apelowali w ostatnich miesiącach między innymi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, senator RP Sławomir Rybicki, a także Rada Interesariuszy Portu Gdynia i branżowe związki zawodowe.

Jeszcze niedawno cały projekt Drogi Czerwonej stanął pod znakiem zapytania – pomimo licznych apeli, inwestycję skreślono z listy Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku, a ponadto odrzucono jej wstępną koncepcję przebiegu (przygotowaną w 2020 roku wspólnie przez miasto Gdynia i Port Gdynia).

Umowa potwierdzająca prace przygotowawcze to zatem sygnał, iż pomimo wcześniejszych trudności inwestycja może doczekać się realizacji zgodnie z oczekiwaniami miasta, mieszkańców i interesariuszy portu.

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Mateusz Kalinowski