Dlaczego zmiany klimatyczne w Arktyce są dla nas ważne? 🗓

0
862

Wielu z nas Arktyka wydaje się bardzo odległa pod względem geograficznym oraz pod względem znaczenia dla naszego życia. Region ten odgrywa jednak decydującą rolę w regulacji klimatu na świecie.

Skutki zmiany klimatu są już odczuwalne na całym świecie. Według Specjalnego Raportu IPCC (Międzyrządowy Panel ds. Zmiany Klimatu) ,,Global Warming of 1,5°C”, najszybszy wzrost obserwowany jest w obszarach Arktyki.

Przede wszystkim działalność człowieka, poprzez spalanie paliw kopalnych, wycinanie lasów deszczowych czy hodowlę zwierząt gospodarskich – miało i ma coraz większy wpływ na klimat i temperaturę na Ziemi. W jej wyniku ilości gazów cieplarnianych naturalnie występujących w atmosferze ogromnie wrosły, a to wpłynęło na zwiększenie efektu cieplarnianego oraz globalnego ocieplenia. Podczas wykładu dr Pauliny Pakszys z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii w Sopocie poznamy odpowiedzi na kwestie związane z szybszym ogrzewaniem się bieguna północnego. Dlaczego przebiega to szybciej niż w wypadku reszty świata? Dlaczego zmiany klimatyczne w Arktyce są dla nas ważne?

W drugiej części spotkania Izabela Kotylińska-Zielińska zToday We Have opowie o tym, w jaki sposób społeczeństwo w Polsce, szczególnie młodzi ludzie, postrzegają Arktykę.

Polska ma bardzo długą historię wypraw polarnych począwszy od ekspedycji statku Belgica w XIX wieku. Pomimo, że w systemie edukacji jest bardzo mało miejsca na te zagadnienia, to i tak wielką popularnością cieszą się wykłady i wydarzenia dotyczące wypraw polarnych, książki i spotkania autorskie z odkrywcami. Zatem, jak to z nami jest w kwestiach arktycznych? Izabela Kotylińska-Zielińska przedstawi wyniki ankiet związanych z edukacją na temat regionów Arktycznych przeprowadzonych wśród młodzieży szkolnej. Zapraszamy!

Dr Paulina Pakszys – oceanograf w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie, w Pracowni Badania i Edukacji o Klimacie i Oceanach. Koncentruje swoje zainteresowania naukowe na właściwościach aerozoli w Arktyce Europejskiej, a także ich roli w systemie ocean-atmosfera, kształtowaniu i modyfikacji procesów klimatycznych czy wpływu zmian klimatu na środowisko naturalne. Aktywnie uczestniczy w działaniach edukacyjnych, które upowszechniają wiedzę na temat zmian klimatu, tych w szczególności związanych z oceanem i atmosferą.

Izabela Kotylińska-Zielińska – założycielka Today We Have, edukatorka. Jest autorką i współautorką warsztatów, wystaw i wydarzeń popularnonaukowych, które były i są realizowane m.in. w Nowym Jorku, Brukseli, Rostocku, Southampton i Lizbonie. Od 2015 r. jest koordynatorką międzynarodowego Konkursu fotograficzno-filmowego I live by the Sea: http://www.todaywehave.com/KONKURS.html Od 2017 r. razem z Instytutem Oceanologii PAN współorganizuje warsztaty „Ocean Zmian” dla dzieci i młodzieży. W ramach działań Sopockiego Towarzystwa Naukowego prowadziła wykłady popularnonaukowe i warsztaty dla dzieci i młodzieży podczas Bałtyckiego Festiwalu Nauki i w sopockiej Bookarni.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu KLIMAT oraz serii spotkań organizowanych we współpracy z Morskim Instytutem Rybackim – Państwowym Instytut Badawczym, Today we Have oraz Instytutem Oceanologii PAN.

Zapraszamy do wysłuchania wykładu online, a także zadawania pytań i komentowania. Link: https://us02web.zoom.us/j/83839800643. Jednocześnie transmisja na żywo odbywać się będzie na fanpage’u UrbanLab Gdynia na Facebooku.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Adaptacja Koncepcji UrbanLab w Gdyni” w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności.

Niezbędne informacje dotyczące bezpieczeństwa przetwarzania przez Laboratorium Innowacji Społecznych Państwa danych osobowych znajdą Państwo pod linkiem: https://bip.um.gdynia.pl/…/ochrona-danych-osobowych,538337

Oprac. Amelia Bielska

Scheduled miasto