Dach nad “Pekinem”

0
1157

W poniedziałkowy wieczór w Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych, odbył fascynujący spektakl pod tytułem “Dachy na Pekinie” zrealizowany przez Teatr Gdynia Głowna”.

Przedstawienie opowiadało o rodzinie pani Jadwigi, która zamieszkuje Wzgórza Orlicz-Dreszera, potocznie zwanych gdyńskim Pekinem, od czterech pokoleń. Jadwiga marzy o remoncie domu, który postawił jej pradziad, możliwości odprowadzenia ścieków i asfaltowej drodze – o rzeczach, które dla nas są oczywistością. Teraz, gdy prawomocny właściciel terenów ubiega się o swoją własność, Jadwidze dach dosłownie wali się na głowę. Tak wygląda sytuacja wielu mieszkańców gdyńskiego Pekinu i to dla nich i o nich powstał spektakl.

Aktorami byli w większości obecni mieszkańcy “Pekinu”, którzy przedstawili w bardzo ekspresyjny i obrazowy sposób jak sobie radzą i jak żyją na tym zapomnianym kawałku ziemi. Formuła przedstawienia pozwalała na aktywne uczestnictwo widowni, która bardzo żywiołowo korzystała z takiej możliwości.

Po skończonym spektaklu odbyła się wspólna, niekiedy bardzo burzliwa, rozmowa na temat spektaklu oraz aktualnej sytuacji mieszkańców Wzgórza Dreszera. Gośćmi Spektaklu byli Przedstawiciele Laboratorium Innowacji Społecznej oraz Wiceprezydent Miasta Pan Michał Guć, którzy są odpowiedzialni za wdrażany w “Pekinie” program rewitalizacji i pomocy w zapewnieniu dachu nad głową mieszkańcom Pekinu.

Oprac. Paweł Musiał