Co zrobić z choinką po świętach?

0
818

Święta, święta i po świętach. Wkrótce przyjdzie nam zdjąć choinkowe światełka, bombki oraz ozdoby i pożegnać się ze zdobiącymi nasze mieszkania świerkami i jodłami. Co potem? Czy drzewko można po prostu wyrzucić na śmietnik?

Wydawać by się mogło, że powinny trafić tam, gdzie ich miejsce, czyli do lasu. Jednak wyrzucanie drzewek na terenach leśnych jest zabronione. Choinki podlegają selektywnej zbiórce odpadów zarówno za sprawą swojego rozmiaru, jak i ze względu na to, że są biodegradowalne. Zaliczają się do kategorii odpadów zielonych.

W blokach i budynkach wielorodzinnych choinki należy wystawiać przy pergolach śmietnikowych. Ważne, by drzewka pozostawić w taki sposób, by nie blokowały one dostępu do nich. Z kolei mieszkańcy domków jednorodzinnych powinni zostawić świąteczne świerki czy jodły przed posesją, w miejscu widocznym i łatwo dostępnym. W obu przypadkach trzeba to zrobić najpóźniej do godz. 6:00 w dniu planowanego wywozu.

Skąd jednak wiadomo, kiedy w danej dzielnicy wywożone są odpady zielone? Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni przygotował harmonogram odbioru odpadów na cały 2022 rok. Choinki świąteczne odbierane będą w styczniu i lutym.

Harmonogram odbioru choinek dla poszczególnych dzielnic, zarówno dla zabudowy wielo-, jak i jednorodzinnej.

Babie Doły: 5 i 19 stycznia oraz 2 i 16 lutego,
Chwarzno-Wiczlino: 5 i 19 stycznia oraz 2 i 16 lutego,
Chylonia: 5 i 19 stycznia oraz 2 i 16 lutego,
Cisowa: 5 i 19 stycznia oraz 2 i 16 lutego,
Dąbrowa: 12 i 26 stycznia oraz 9 i 23 lutego,
Działki Leśne: 12 i 26 stycznia oraz 9 i 23 lutego,
Grabówek: 12 i 26 stycznia oraz 9 i 23 lutego,
Kamienna Góra: 12 i 26 stycznia oraz 9 i 23 lutego,
Karwiny: 12 i 26 stycznia oraz 9 i 23 lutego,
Leszczynki: 12 i 26 stycznia oraz 9 i 23 lutego,
Mały Kack: 5 i 19 stycznia oraz 2 i 16 lutego,
Obłuże: 5 i 19 stycznia oraz 2 i 16 lutego,
Oksywie: 5 i 19 stycznia oraz 2 i 16 lutego,
Orłowo: 12 i 26 stycznia oraz 9 i 23 lutego,
Pogórze: 5 i 19 stycznia oraz 2 i 16 lutego,
Pustki Cisowskie-Demptowo: 5 i 19 stycznia oraz 2 i 16 lutego,
Redłowo: 12 i 26 stycznia oraz 9 i 23 lutego,
Śródmieście: 12 i 26 stycznia oraz 9 i 23 lutego,
Wielki Kack: 12 i 26 stycznia oraz 9 i 23 lutego,
Witomino: 5 i 19 stycznia oraz 2 i 16 lutego,
Wzgórze Św. Maksymiliana: 12 i 26 stycznia oraz 9 i 23 lutego.

Przed wystawieniem drzewka należy dokładnie oczyścić ze wszystkich ozdób świątecznych: bombek, łańcuchów, światełek. Nie ma konieczności przycinania gałęzi, choinka może zostać wystawiona w takim kształcie, w jakim ją pozyskaliśmy.

Wszystkie odebrane w ten sposób choinki trafiają do EkoDoliny. Tam rozdrabnia się je i miesza z innymi odpadami zielonymi. Całość trafia następnie na pryzmę kompostową. Właściciele domków jednorodzinnych posiadający kompostowniki mogą we własnym zakresie rozdrobnić drzewko i dodać do swojego kompostu.

Co zrobić, jeżeli posiadamy drzewko z korzeniem, czyli choinkę w donicy? Jeżeli chcemy się go pozbyć, to należy zastosować się do takich samych zasad i harmonogramu, jak w przypadku ciętej choinki. Drzewko przy pergoli należy zostawić, rzecz jasna, bez donicy.

Ci jednak, którzy chcieliby dać takiej choince drugie życie, mogą przesadzić je do swojego ogrodu czy na działkę. Istnieje możliwość też posadzenia drzewka na ternie publicznym. Aby to zrobić, należy jednak najpierw uzyskać zgodę zarządcy terenu. Świerk lub jodłę w donicy należy przetrzymać do wiosny na balkonie lub w innym chłodnym miejscu i poczekać na odpowiednie warunki pogodowe. Nie należy sadzić ich w dniu, kiedy temperatura spada poniżej 5° Celsjusza. Ziemia również nie może być zmrożona.

Harmonogram odbioru choinek oraz odpadów zielonych w kolejnych miesiącach, a także pozostałych frakcji można znaleźć na stronie wyrzucam.to w sekcji KIEDY TO.

Oprac. Mateusz Kalinowski