Co zrobić jeśli podejrzewasz zakażenie koronawirusem?

0
907

Ministerstwo Zdrowia opracowało nową strategię walki z pandemią COVID-19. Poniżej prezentujemy ścieżkę diagnostyczną przygotowaną dla mieszkańców Gdyni.

 • Jeżeli źle się czujesz, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym, który poprzez teleporadę udzieli Ci pierwszych wskazówek mogących polepszyć Twój stan zdrowia. Kontakty do placówek POZ działających na terenie Gdyni i udzielających teleporad znajdziesz tutaj.
 • W przypadku, gdy nie będziesz mógł skontaktować się ze swoją przychodnią, poproś o teleporadę przez formularz on-line na stronie https://pacjent.gov.pl/teleporada. Gdy będzie to konieczne, lekarz wystawi e-receptę, którą poprzez podanie przekazanego przez lekarza kodu oraz Twojego numeru pesel będziesz mógł zrealizować w aptece.
 • Jeżeli objawy nie ustąpią lub nasilą się po upływie 3-5 dni, a należeć będą do nich zwłaszcza wysoka gorączka, kaszel, duszność i utrata węchu lub smaku, ponownie skontaktuj się z lekarzem, który będzie mógł skierować Cię na wymaz w kierunku zakażenia koronawirusem.
 • W Gdyni badania diagnostyczne można wykonać w systemie drive-thru na parkingu przed wejściem głównym do Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej przy ul. Powstania Styczniowego 9b, przyjeżdżając własnym samochodem (nie korzystaj z transportu publicznego oraz taksówek) w godzinach 8:00-11:00. Lekarz powinien wytłumaczyć Ci zasady rejestracji. Z punktem pobrań można skontaktować się pod numerem telefonu 58 727 05 05. W przypadku, gdy nie masz możliwości udania się na badania, lekarz może zlecić wykonanie wymazu u Ciebie w domu.
 • Jeżeli wynik badania okaże się pozytywny i na tyle dobrze się czujesz, aby pozostać w warunkach domowych, postaraj się odizolować od innych domowników. W 7 dobie od uzyskania dodatniego wyniku testu zostaniesz poinformowany za pośrednictwem SMS o konieczności odbycia teleporady w przeciągu najbliższych 2 dni. Jeżeli lekarz uzna, że objawy infekcji ustały, Twoja izolacja zakończy się po 10 dniach. Jeżeli jednak nadal będą Tobie towarzyszyły dolegliwości będziesz musiał odizolować się do 3 dni od momentu ustania objawów, a ostateczną decyzję o zakończeniu izolacji będzie podejmował lekarz.
 • W przypadku, gdy poczujesz się jeszcze gorzej, udaj się do najbliższego szpitala, gdzie zostanie udzielona Tobie pomoc w warunkach izolacji, a następnie, jeżeli będzie taka konieczność, zostaniesz przetransportowany do szpitala z oddziałem zakaźnym. W sytuacji, gdy nie możesz samodzielnie udać się po pomoc do szpitala, zadzwoń na numer alarmowy 112.
 • Jeżeli podejrzewasz, że mogłeś zarazić się koronawirusem, ale nie towarzyszom temu żadne objawy odizoluj się od innych osób i poczekaj na kontakt ze strony Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdyni. Pracownicy PSSE sami podejmują dochodzenie epidemiologiczne i kontaktują się z osobami, które wcześniej widziały się z zarażonymi. Jeżeli nikt z PSSE nie skontaktował się z Tobą, możesz zadzwonić na numer alarmowy 605 462 480.
 • Jeżeli będzie takie wskazanie, zostaniesz skierowany do odbycia 10 dniowej kwarantanny. W tym czasie nie będzie od Ciebie pobierany wymaz na badanie w kierunku zarażenia koronawirusem. Pamiętaj jednak, że jeżeli poczujesz się źle, skontaktuj się ze swoim lekarzem POZ, który w formie teleporady zadecyduje o możliwej pomocy i ewentualnym badaniu diagnostycznym.
 • Podczas odbywania kwarantanny zobowiązany jesteś do zainstalowania aplikacji umożliwiającej weryfikację, czy nie opuszczasz wskazanego miejsca pobytu. Również może być to weryfikowane przez funkcjonariuszy policji.
 • W przypadku osób, które mają udać się do hospicjum, domu pomocy społecznej, zakładu opiekuńczo-leczniczego lub zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego, PSSE na podstawie otrzymanego z tych miejsc zgłoszenia przekaże informację do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, która w terminie do 6 dni przed przeniesieniem do takiego ośrodka, zleci wykonanie testów na obecność koronawirusa.Szczegółowe informacje na temat nowej strategii walki z COVID-19 można znaleźć na:

  https://www.gov.pl/web/zdrowie/strategia-walki-z-pandemia-covid-19

Oprac. Paweł Musiał