CKZiU nr 2 wycieczka do NBP

0
1009

Młodzież z klasy 1F, 2S i 3S pod opieką nauczycielek – pani Doroty Kyzioł i pani Hanny Adamkiewicz odwiedziła Narodowy Bank Polski w Gdańsku. W budynku czekały na uczniów liczne atrakcje, wśród nich: ścieżka edukacyjna o inflacji, nauka obsługi aplikacji NBP Portfel (czyli jak mądrze gospodarować swoimi pieniędzmi), wystawa historycznego sprzętu do liczenia oraz maszyn do pisania (nawet nut) połączona z ciekawą prelekcją ich właściciela, szybki kurs rozpoznawania autentyczności banknotów, mapa używanych na świecie historycznych płacideł, monety i banknoty z różnych stron świata, sprzęt stanowiący wyposażenie wartowników bankowych, a nawet bankowóz, czyli pojazd służący do transportu pieniędzy.

Uczennice zobaczyły, jak szybko i bezpiecznie można rolować (czyli pakować w rolki) monety, jak ubierał się pracownik banku na początku XX wieku; dowiedziały się, do czego służyła dziurka w monecie chińskiej. Testowały sprzęt strażników bankowych, w tym kajdanki, kamizelki kuloodporne i urządzenie do wykrywania metalu, a nawet – sprawdziły swoje umiejętności strzeleckie na prawdziwym pistolecie maszynowy MP5.

Uczennice rozwiązywały także zagadki bankowe, które pozwoliły na odczytanie szyfru i umożliwiły otwarcie sejfu bankowego… a w nim znalazły trójwymiarowe wzory najnowszego polskiego banknotu 500 zł. Zabrały je ze sobą!

Każdy uczestnik wycieczki miał także niecodzienną okazję, aby wziąć w ręce sztabkę złota o wartości niemal 2 mln zł!!! Waży ona 12,5 kg i choć wygląda na niewielką (ma wymiary 30cm x 13 cm x 8 cm), to jednak jej podniesienie wymagało zaangażowania! Stanowiło to ciekawe przeżycie oraz dostarczyło dużo emocji.

Wszyscy uczestnicy wycieczki do NBP w Gdańsku uznali, że było warto zwiedzić bank i otrzeć się o duże pieniądze!

Oprac. Paweł Musiał

Źródło: ckziu2-gdynia.edupage.org