Cisowa – „Inteligentne” przejście dla pieszych

0
727

Na wysokości ulicy Morskiej 521 powstało tzw. aktywne przejście dla pieszych. Zrealizowano je w ramach środków pochodzących z Budżetu Obywatelskiego.

 

To kolejna tego typu inwestycja na terenie Gdyni. „Inteligentne” zebry zrealizowano już m.in. w 2019 roku na skrzyżowaniu ulic płk. Dąbka – Staniewicza na Pogórzu. Działają one w oparciu o kamery termowizyjne. Na przejściu w Cisowej zastosowano inne, aktywne rozwiązanie, które również poprawi komfort i bezpieczeństwo pieszych w tym newralgicznym rejonie. Pomysłodawcą projektu jest pan Paweł Korycki, który złożył wniosek do Budżetu Obywatelskiego 2019.

Prace zostały wykonane w oparciu o dokumentację projektową, zgodnie z którą wykonano punktowe elementy świetlne oraz zainstalowano lampy ostrzegawcze nad znakami informującymi o przejściu dla pieszych. Dodatkowo przy „zebrze” pojawiły się dedykowane, energooszczędne latarnie, które doświetlają przejście. Specjalne detektory ruchu umieszczone w rejonie przejścia umożliwiają wykrycie pieszego, który zamierza przekroczyć jezdnię ul. Morskiej. W momencie detekcji następuje aktywacja elementów świetlnych, które zaczynają pulsować i w tym momencie przejście także zostaje doświetlone.

Źródło: zdiz

Oprac. Amelia Bielska