Chcesz zmienić coś w swojej okolicy? Spotkanie online

0
1035

Trwa składanie projektów w Budżecie Obywatelskim 2022! Każdy, kto ma pytania, wątpliwości lub szuka inspiracji, może skorzystać ze wsparcia zespołu Laboratorium Innowacji Społecznych.

Zaplanowano szereg wydarzeń online dla autorów projektów. Najbliższe z nich to „Budżet Wieczorową Porą” oraz spotkanie młodzieżowe.

Projekt w gdyńskim Budżecie Obywatelskim może złożyć każdy mieszkaniec i mieszkanka niezależnie od wieku, zameldowania, a nawet obywatelstwa. Wystarczy, że zamieszkuje na stałe w naszym mieście. Podstawą – zarówno w przypadku inicjatywy dzielnicowej, jak i miejskiej – jest wypełnienie formularza wniosku oraz lista z podpisami mieszkańców popierających projekt.

Projekty dzielnicowe można składać na dwóch poziomach: tzw. dzielnicowym małym (który obejmuje projekty o wartości do 15 tysięcy złotych) i dzielnicowym dużym (w ramach którego powstają projekty droższe, do 90% środków w puli dzielnicowej). Jest też możliwość składania projektów miejskich (o maksymalnej wartości pojedynczego projektu w wysokości 1 mln złotych). W przypadku projektów dzielnicowych można składać projekty w łącznie siedmiu kategoriach: komunikacja i organizacja ruchu, przestrzeń publiczna, sport i rekreacja, zdrowie i polityka społeczna, edukacja, zieleń i ochrona środowiska oraz kultura. Z kolei zakres projektów miejskich powinien mieścić się w obszarze tematycznym Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego, w tym m.in. zwiększenia zieleni w mieście, gospodarowania wodami opadowymi i działań edukacyjnych z nimi związanymi.

Projekty dzielnicowe muszą dotyczyć konkretnej dzielnicy, a projekty miejskie odpowiadać na potrzeby mieszkańców więcej niż jednej dzielnicy oraz zakładać realizację działań ważnych z punktu widzenia całego miasta bądź jego znacznej części.

Najbliższe spotkania online:
Spotkanie młodzieżowe | konsultacje online we wtorki w godz. 17.00-19.00,
Budżet Wieczorową Porą | konsultacje BO2022 online, we wtorki: 1, 8, 15 lutego w godz. 17.00-20.00.
• Dzień Otwarty BO2022 | wydarzenie online, 5 lutego
• Maraton Pisania Projektów I spotkanie online, 12 lutego

Na wszystkie spotkania obowiązują zapisy: e-mailem na adres: bo@gdynia.pl lub telefonicznie – pod numerem tel. 58 727 39 10 albo w wiadomości prywatnej do strony FB Budżet Obywatelski Gdynia.

Projekty można składać do 21 lutego włącznie na trzy sposoby:
• elektronicznie – za pośrednictwem strony internetowej bo.gdynia.pl, która przekieruje do systemu składania wniosków,
• przez skrzynkę podawczą ePUAP: /LISGdynia/SkrytkaESP/ – wybierając
formularz „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”,
• za pośrednictwem poczty tradycyjnej – przesyłając wniosek na adres Laboratorium Innowacji Społecznych, ul. Żeromskiego 31, 81-346 Gdynia, z dopiskiem „Projekt – Budżet Obywatelski”.

O złożeniu wniosku w terminie decyduje data jego doręczenia. Z powodu aktualnej sytuacji epidemicznej nie ma możliwości złożenia projektu w wersji papierowej. Wzory formularzy dostępne są tutaj do pobrania.

Oprac. Łukasz Strzałkowski