Bajki o gdyńskich dzielnicach

0
814

Książka „Bajki i baśnie gdyńskie” doczekała się wersji dźwiękowej.

Na podstawie utworów Krzysztofa Wójcickiego nagrano audiobooka pt. „Bajki gdyńskie/Gdińsczé bôjczi”. Bezpłatne wydawnictwo będzie dostępne w gdyńskich placówkach oświatowych i kulturalnych.

2000 roku ukazały się „Bajki i baśnie gdyńskie” autorstwa Krzysztofa Wójcickiego (1955–2013). Autor, tworząc tę książkę, przybliżył w bajkowy sposób większość dzielnic Gdyni. Wiele lat po tym wydaniu postanowiono powrócić do gdyńskiej, bajkowej wędrówki Krzysztofa Wójcickiego. Na pierwszej płycie zamieszczono bajki o czterech gdyńskich dzielnicach. Rozpoczęto od najstarszej z nich – czyli Oksywia, kolejne to: Babie Doły, Obłuże i Pogórze. Zamiarem autorów przedsięwzięcia w przyszłości jest przybliżenie następnych dzielnic. W nawiązaniu do kaszubskich korzeni miasta, audiobook powstał w podwójnej wersji językowej – polsko-kaszubskiej.

Projekt zaistniał dzięki pomocy Hanny Kopickiej-Wójcickiej. Autorem szaty graficznej audiobooka jest absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – Małgorzata Bądkowska. W nagraniach udział wzięły: Magdalena Kropidłowska i Tatiana Slowi. Tłumaczenia bajek na język kaszubski dokonał Dariusz Majkowski, a całość koordynował Andrzej Busler.

Przedsięwzięcie objął swym patronatem prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Marta Kuniecka