Badaj się, ziom!

0
905

„Odważni wygrywają” działają teraz w nowej odsłonie. Wystartował program edukacyjny online dla młodzieży pod hasłem Odważna Szkoła.

To wirtualne porady i specjalistyczne materiały promujące profilaktykę nowotworową i zachowania prozdrowotne. Dzięki nim młodzież będzie mogła dowiedzieć się więcej na temat samobadania, które może uratować życie. Program ma na celu budowanie świadomości i edukację z zakresu profilaktyki raka jąder. Jego inicjatorem jest, jak zawsze, fundacja Gdyński Most Nadziei.

Kampania „Odważni wygrywają” od kilku lat przełamuje tematy tabu i zachęca mężczyzn do samobadania. Odbywa się co roku w listopadzie, który jest międzynarodowym miesiącem walki z męskim rakiem. Wtedy fundacja Gdyński Most Nadziei podsumowuje swoje całoroczne działania, ale są też organizowane liczne akcje i eventy zachęcające do profilaktyki. Jednym z elementów są spotkania z młodzieżą szkolną i specjalnie dla nich przygotowane materiały edukacyjne. Wszystko w ramach programu Odważna Szkoła. Jako, że teraz normalne lekce nie mogą się odbywać, działania przeniosły się do internetu.

Program Odważna Szkoła jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych – młodzieży w wieku od 17 do 20 lat. Wszystko dlatego, że rak jądra to nowotwór młodych mężczyzn. Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta po 15. roku życia, a największy skok przypada między 20. a 39. rokiem życia. W tym przedziale wiekowym odnotowuje się aż 70 procent zachorowań. Jednak nowotwór jądra ma najwyższy współczynnik wyleczalności – nawet 100 procent – pod warunkiem wczesnego wykrycia. Właśnie dlatego, tak ważna jest profilaktyka.

Materiały edukacyjne są też publikowane w mediach społecznościowych na facebookowym profilu Odważni wygrywają. Z pytaniami lub wątpliwościami dotyczącymi profilaktyki raka jądra można również zwrócić się pod numer telefonu: 601-508-525 lub na maila: info@odwazni.com. Eksperci chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i rozwiejemy wątpliwości dotyczące profilaktyki raka jądra.

Oprac. Krzysiek Marecki