Aktywni seniorzy

0
966

Gdyńscy seniorzy po przerwie wywołanej pandemią znowu mogą spotkać się w klubie na kawie, pójść na spacer rekreacyjno-krajoznawczy albo wziąć udział w warsztatach. Oczywiście wszystko z zachowaniem ustalonych wymogów bezpieczeństwa.

Centrum Aktywności Seniora wznowiło swoją działalność. Już od 10 lipca ponownie można napić się kawy w kawiarenkach gdyńskich miejskich klubów seniora. Ich działalność zorganizowano tak, aby zachować wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa. Spotkania w kawiarenkach uzupełniają spacery tematyczne i karaoke w plenerze.

Nasi gdyńscy seniorzy są bardzo aktywni więc nic dziwnego, że tęsknią i za sobą, i za klubami prowadzonymi przez Centrum Aktywności Seniora. Robiliśmy wszystko by – gdy tylko będzie to możliwe, móc znów zaprosić na spotkania przy kawie i ciastku. Ostatni czas poświęciliśmy na dostosowanie kawiarenek do wymogów bezpieczeństwa i dziś mogę powiedzieć, że jesteśmy gotowi na ich otwarcie. Oczywiście, w ograniczonym zakresie i w rygorze sanitarnym, ale bardzo nas cieszy, że możemy „odmrozić” działalność CAS. A przypomnę, że z powodu zagrożenia epidemicznego kluby seniora zawiesiły działalność już w połowie marca – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Przestrzeń w każdej kawiarence odpowiednio zaaranżowano. Na przykład w Miejskim Klubie Seniora „Śródmieście” stoi obecnie kilka (zestawionych po dwa) stolików. Przy każdym mogą usiąść dwie osoby. Między stolikami jest zachowana półtorametrowa odległość.
Dwa miejsca przygotowano też w kawiarence internetowej. Pojawiły się pleksy, stoliki ustawiono w zalecanej odległości, a siedzące przy nich osoby zachowają odpowiedni dystans. Co ważne, nie ma możliwości dostawiania do stolików dodatkowych krzeseł.

Zachowanie wymogów bezpieczeństwa oznacza również ograniczenie liczby osób, które mogą jednocześnie przebywać w kawiarenkach. W największych, czyli „Śródmieście” i „Witomino” może być maksymalnie 14 seniorów, w klubie „Chylonia” 12, a w klubach „Wielki Kack”, „Orłowo” po sześć.

Każda wchodząca do kawiarenki osoba musi zdezynfekować ręce i wypełnić specjalną deklarację. To ważne, aby w razie potrzeby można było ustalić, kto w danym momencie przebywał w klubie. Do momentu zajęcia miejsca przy stoliku usta i nos muszą być zasłonięte.
Inne aktywności

Spotkania w klubach to nie jedyne aktywności, z jakich mogą korzystać gdyńscy seniorzy. Animatorki klubów tak ułożyły program na lato, aby z jednej strony wykorzystać pogodę i wszystkie możliwości, jakie daje na przykład bliskość morza czy lasu, a z drugiej by w zajęciach mogła brać udział większa liczba osób. Limity kawiarenek są ściśle określone, stąd na przykład biesiady z piosenką odbywaja się na dziedzińcu szkoły w Orłowie, a spotkania przy klubie „Śródmieście” na patio. W lipcu i sierpniu seniorzy spotkają się na kolejnych piknikach na Polance Redłowskiej.

Miejski Klub Seniora „Orłowo”:

poniedziałki: kawiarenka 9:00-15:00
wtorki: spacer tematyczny 10:00-15:00
środy: biesiada z piosenką w ZSAE 10:00-12:00
czwartki: spacer rekreacyjno-krajoznawczy 10:00-15:00
piątki: kawiarenka 9:00-15:00

Miejski Klub Seniora „Chylonia”:

poniedziałki: warsztaty fotograficzne w plenerze
wtorki: kawiarenka 9:00-15:00
czwartki: kawiarenka 9:00-15:00
piątki: Kącik Aktywnego Seniora w plenerze 9:00-15:00

Miejski Klub Seniora „Witomino”:

poniedziałki: „chodzę z kijkami”- 10:00-12:00
kawiarenka 12:30-14:00
kawiarenka internetowa 14:00-15:30
wtorki: piosenka biesiadna 10:00-12:00, prelekcje tematyczne 12:30-14:00, kafejka internetowa 14:00-15:30
środy: trening pamięci łamigłówki 9:00-10:00, międzypokoleniowe spotkania 10:00-12:00, zajęcia zespołu wokalnego 12:00-14:00
czwartek i piątek: spotkania w plenerze z przewodnikiem

Miejski Klub Seniora „Wielki Kack”:

poniedziałki: spacery tematyczne 10:00-15:00
pozostałe dni: kawiarenka 9:00-15:00

Miejski Klub Seniora „Północ” w lipcu i sierpniu opiera swoją działalność na spacerach w plenerze.
Zdrowy kręgosłup

Fundacja FLY zaprasza Seniorów na zajęcia „Zdrowy kręgosłup z elementami ćwiczeń oddechowych”, które odbywają się w poniedziałki o godzinie 11:00 oraz we wtorki o godzinie 10:00, na „Gimnastykę z muzykoterapią” w środy o godzinie 11:00, a także „Stretching” w czwartki o godzinie 10:00. Zajęcia potrwają do 15 września. Odpłatność wynosi 50 zł. Informacje i zapisy odbywają się w biurze Fundacji w godzinach 8:30-15:30.

Fundacja Adaptacja zaprasza seniorów w każdy poniedziałek na warsztaty „Redukcji Stresu” na świeżym powietrzu a 27 lipca seniorów z Cisowej na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego w Marszewie. Warsztaty i wycieczka są bezpłatne, finansowane z Budżetu Obywatelskiego. Liczba miejsc jest ograniczona,w związku z czym obowiązują zapisy. Więcej informacje można uzyskać pod numerem telefonu 570 045 955.

Plan aktywności każdego z klubów można znaleźć również na stronie seniorplus.gdynia.pl.

Oprac. Rafał Cieślik