Akcja #EKOwGdyni

0
348

Jak dbają o środowisko mieszkanki i mieszkańcy Gdyni? W jaki sposób pielęgnują ekologiczne nawyki? Swoje patenty zaprezentowali podczas konkursu i akcji społecznej #EKOwGdyni. Znamy już wyniki!

Akcja i konkurs zostały zrealizowane w ramach testowania mikroinnowacji wyłonionej w drugim naborze „Pomysłów na Miasto”. Ta edycja PnM była poświęcona adaptacji do zmian klimatu w mieście, a celem zarówno konkursu jak i akcji społecznej „EKO w Gdyni” było pokazanie proekologicznych postaw gdynianek i gdynian na rzecz łagodzenia zmian klimatu i adaptacji do nich w mieście.

Zadanie konkursowe polegało na nagraniu około 30-sekundowego filmiku, na którym mieszkanki i mieszkańcy prezentowali swoje ekologiczne wybory i przesłaniu go za pomocą umieszczonego na stronie formularza. Wpłynęło w sumie dziewięć materiałów wideo. Jeden z nich został odrzucony ze względu na format nagrania.

Zgłoszenia były rozpatrywane przez jury w składzie z przedstawicielami i przedstawicielkami Wydziału Środowiska i Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urząd Miasta Gdynia oraz Laboratorium Innowacji Społecznych UrbanLab Gdynia. Po ocenie materiałów jury postanowiło przyznać trzy równorzędne nagrody oraz trzy wyróżnienia.

Nagrodzone zostały: film Agnieszki Bzoma-Żebrowskiej promujący korzystanie ze szklanej butelki zamiast używania jednorazowych plastikowych butelek, film o balkonowym ogródku ziołowo-warzywnym z roślinami miododajnymi zapewniającym pożywienie i przetrwanie pszczołom autorstwa Marty Otrębskiej i film, przesłany przez Wojciecha Kujatta promujący wiele ekologicznych nawyków jednocześnie (skorupki jajek i fusy kawy jako naturalne nawozy, fotowoltaika, rower).

Trzy wyróżnienia, w tym jedno specjalne, które trafiło do Bożeny Wiśniewskiej, autorki materiału z najmłodszą, biorącą udział w akcji gdynianką, Agnieszką, rymującą na temat ekologicznych nawyków. Kolejne z nich trafiły do Katarzyny Kohn za kreatywny film o zbieraniu śmieci w lesie i w mieście oraz do Agnieszki Grzegorczyk za filmik o pakowaniu jedzenia do szklanych słoików. Jury przyznało także podziękowanie za udział i zaangażowanie Ewie Gajewskiej, autorce materiału podsumowującego akcję Save the Sea.

Zwycięskie filmy zostaną nagrodzone zestawem ze słoiczkiem gdyńskiego miodu miejskiego, a także publikacją UrbanLab Gdynia „Miasto wobec wyzwań” oraz proekologicznym kubkiem wielokrotnego użytku. Wyróżnione osoby otrzymają natomiast zestawy gdyńskich eko gadżetów.

Oprac. Martyna Rodzik