343 – jest rekord

0
842

To był naprawdę ostry finisz! Ostatnie godziny składania projektów dzielnicowych do Budżetu Obywatelskiego 2020 przyniosły niezwykłą aktywność autorów, a w rezultacie rekordową spośród wszystkich edycji liczbę 343 projektów dzielnicowych.

Składanie projektów dzielnicowych do gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 trwało prawie miesiąc – rozpoczęło się 27 stycznia i zakończyło o godz. 23.59 w poniedziałek, 24 lutego. Tak jak w ubiegłym roku, gdynianki i gdynianie składali projekty małe i duże, dotyczące zarówno inwestycji, jak i organizacji wydarzeń. Na realizację pomysłów, które w czerwcowym głosowaniu zdobędą największe poparcie, w budżecie miasta zarezerwowano 10,6 mln zł.

Wśród zgłoszonych pomysłów są m.in.: dozowniki ziarna dla kaczek, ławki do karmienia z funkcją przewijania dzieci, warsztaty budowy domków dla zwierząt (np. jeży), kurtyny wodne przy placówkach edukacyjnych, ogród sąsiedzki czy zagospodarowanie podwórek między blokami.

Najtańszy projekt wyceniono na 1500 zł, najdroższy – na 690 tys. zł. Najwięcej projektów złożono na Dąbrowie (28), w Redłowie (25) oraz na Chyloni (23), najmniej na Kamiennej Górze (6), Witominie (8) oraz w Cisowej, Wielkim Kacku i na Oksywiu (po 9).

Równolegle do składania projektów dzielnicowych przyjmowano zgłoszenia do udziału w cyklu trzech warsztatów, podczas których wypracowane zostaną projekty miejskie. Przyjmowanie zgłoszeń zakończyło się także 24 lutego. Pierwszy z warsztatów – już w sobotę, 29 lutego.

Teraz rozpoczyna się etap sprawdzania dzielnicowych wniosków do Budżetu Obywatelskiego pod względem wymogów formalnych, a następnie możliwości realizacji projektów w zaproponowanym kształcie. Ewentualne propozycje koniecznych do wprowadzenia zmian mogą wynikać z potrzeby ponownej kalkulacji kosztów czy kwestii właścicielskich działek. Konieczna może też okazać się zmiana nazwy projektu, nie wszystkie bowiem spełniają warunki określone w uchwale Rady Miasta. Każda proponowana zmiana będzie konsultowana z wnioskodawcami.

Lista projektów dopuszczonych do głosowania ogłoszona zostanie do 26 maja. Głosowanie potrwa od 8 do 22 czerwca. Kilka dni później – ogłoszenie wyników.

Źródło: www bo

Oprac. Marta Kuniecka