25 lat w NATO

0
193

Mija 25 lat odkąd Polska wstąpiła do NATO. Z tej okazji przed pomnikiem Polski Morskiej odbyły się oficjalne uroczystości.

NATO to międzynarodowa organizacja o charakterze wojskowym, która od 1949 roku gwarantuje bezpieczeństwo zewnętrzne wszystkim jego członkom. Utworzono ją na podstawie Traktatu Północnoatlantyckiego. Na początku sojusz liczył 12 państw, a obecnie – 31. Polską przystąpiła do niego 12 marca 1999 roku. Mija zatem ćwierć wieku od tego ważnego wydarzenia. W Gdyni w szczególny sposób świętujemy tę rocznicę.

Przed pomnikiem Polski Morskiej odbył się uroczysty apel z udziałem wojskowej asysty honorowej. Wzięli w nim udział m.in. wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, radny Zenon Roda, przedstawiciele Marynarki Wojennej RP i załogi włoskiej fregaty ITS „Luigi Rizzo”, a także mieszkańcy.

Mija już 25 lat odkąd Polska wstąpiła do NATO. 12 marca 1999 roku staliśmy się pełnoprawnym członkiem tego paktu. Członkostwo Polski w najpotężniejszym sojuszu wojskowym na świecie dało naszemu krajowi gwarancje bezpieczeństwa – tak ważne w dzisiejszej sytuacji międzynarodowej. Doprowadziło również do wzrostu pozycji i znaczenia Polski na arenie międzynarodowej. W tym ważnym dniu pragnę przypomnieć, że polskie okręty zapoczątkowały integrację z siłami sojuszu. Już w 1994 roku przystąpiliśmy do programu Partnerstwo dla Pokoju. Marynarka Wojenna RP rozpoczęła także kooperację z siłami morskimi państw Europy i Ameryki Północnej – napisał w rozkazie odczytanym podczas uroczystości kadm. Andrzej Ogrodnik, dowódca 3. Flotylli Okrętów.

Uroczystość rozpoczęło odegranie hymnów Polski i NATO z jednoczesnym podniesieniem flag Rzeczypospolitej Polskiej i sojuszu. Następnie z pokładu „Błyskawicy” oddano salut świąteczny złożony z 11 wystrzałów. Następnie czworo żołnierzy otrzymało odznaczenia Gwiazda Morza Śródziemnego, a jeden doczekał się awansu.Następnie uczestnicy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem. Całość zakończyła defilada. Uroczystość uświetniły kompania honorowa Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej.

Zwiedzanie okrętów i polsko-włoska rywalizacja

Z okazji 25 lat Polski w NATO do godz. 17.00 chętni mogli wejść na pokład okrętu rakietowego ORP „Piorun” i niszczyciela min ORP „Albatros”, a także bezpłatnie zwiedzić ORP „Błyskawicę”. Z kolei przy nabrzeżu Francuskim (obok Muzeum Emigracji), również do godz. 17.00, do zobaczenia jest włoska fregata ITS „Luigi Rizzo”. O godz. 17.30 na Narodowym Stadionie Rugby (ul. Górskiego 10) rozegrano mecz towarzyski pomiędzy reprezentacją Marynarki Wojennej RP a reprezentacją załogi ITS „Luigi Rizzo”.

Gdynia – ważne miejsce na mapie sojuszu

Gdynia jest ważnym punktem na mapie sojuszu. To tutaj działa dowództwo Marynarki Wojennej, a lokalna baza morska stała się portem, z którego operowały jednostki kilkudziesięciu państw NATO i Partnerstwa dla Pokoju. Zawijają tu również okręty z amerykańskim sprzętem wojskowym. Niejednokrotnie był on przeładowywany właśnie w gdyńskim porcie.

Przez 25 lat naszej obecności w NATO Marynarka Wojenna RP brała udział w ponad 250 ćwiczeniach międzynarodowych na Bałtyku, Morzu Północnym, Norweskim, Atlantyku, Morzu Śródziemnym i Czarnym. W ramach wszystkich operacji morskich polskie okręty przebyły łącznie 517 412 mil morskich. Od 2002 roku 10 polskich okrętów prowadziło działania pod flagą NATO podczas 26 misji. Nasze jednostki uczestniczyły m. in. w działaniach Stałych Zespołów Sił Odpowiedzi NATO (SNMG1 oraz SNMCMG1).

Od momentu rozpoczęcia współpracy z flotami NATO polscy marynarze uczestniczą w ćwiczeniach sztabów i grupach roboczych NATO oraz służą w dowództwach Sojuszu Północnoatlantyckiego m. in. w Belgii, Danii, Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i we Włoszech.

Oprac. Marek Lutowski