„Klimatyczne” pomysły do BO

0
62

Składanie projektów do Budżetu Obywatelskiego 2021 rozpocznie się 25 stycznia!

 

Poza tym, że projekty powinny – o ile to możliwe – uwzględniać zasady projektowania uniwersalnego, w projektach miejskich wydzielona została specjalna kategoria tematyczna. W najbliższej edycji będą to projekty prośrodowiskowe, czyli Klimatyczny Budżet Obywatelski!

Budżet Obywatelski to coroczne konsultacje społeczne, w ramach których mieszkańcy i mieszkanki Gdyni decydują, na co przeznaczyć konkretną kwotę z budżetu miasta. Pierwsza edycja odbyła się w 2014 roku, a od 2019 roku wnioskodawcy i wnioskodawczynie mogą składać projekty na dwóch poziomach: tzw. dzielnicowym małym (który obejmuje projekty o wartości do 10 tysięcy złotych) i dzielnicowym dużym (w ramach którego powstają projekty droższe, do 90% środków w puli dzielnicowej), a także projekty miejskie (o maksymalnej wartości pojedynczego projektu w wysokości 1 mln złotych).

Składane projekty mogą dotyczyć zarówno inwestycji, jak i organizacji działań tzw. miękkich, w tym m.in. spotkań, warsztatów i wydarzeń. Projekty dzielnicowe muszą dotyczyć konkretnej dzielnicy, a projekty miejskie odpowiadać na potrzeby mieszkańców więcej niż jednej dzielnicy oraz zakładać realizację działań ważnych z punktu widzenia całego miasta bądź jego znacznej części. Łączna pula środków najbliższej edycji Budżetu Obywatelskiego to ponad 11 milionów złotych.

Michał Guć wiceprezydent Gdyni ds. innowacji

– W tym roku w ramach puli miejskiej zachęcamy szczególnie do składania projektów o określonym zakresie tematycznym, który nazwaliśmy Klimatycznym Budżetem Obywatelskim. Mieszczą się w nim projekty, które mają uczynić nasze miasto bardziej odpornym na postępujące zmiany klimatu. Dzięki temu Budżet Obywatelski będzie dopasowany i do potrzeb mieszkańców, i najbardziej aktualnych wyzwań, przed którymi stajemy – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Tym samym, w ramach Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego będą mogły zostać zrealizowane pomysły stanowiące odpowiedź na wyzwania związane z adaptacją do zmian klimatu, ujęte w Planie Adaptacji Miasta Gdyni do zmian klimatu do roku 2030. Mogą to być m.in. inicjatywy prowadzące do zwiększenia ilości zieleni w mieście, efektywnego gospodarowania wodą, udziału alternatywnych źródeł pozyskiwania energii czy zmniejszenia emisji CO2, a także działań edukacyjnych, kulturalnych i informacyjnych w tych obszarach.

Projekty dzielnicowe i projekty miejskie będzie można składać w dniach 25 stycznia – 22 lutego 2021 roku. Nad zmianami w dzielnicach warto się zastanawiać już teraz. Wszystkie niezbędne informacje i materiały będą dostępne na stronie internetowej bo.gdynia.pl.

Zmiany w regulaminie gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego są na stałe wpisane w ten proces. Każda edycja kończy się bowiem podsumowaniem oraz konsultacjami, które rozwiązania sprawdziły się dobrze, a co jeszcze można zmienić. Wśród tegorocznych zmian jest m.in. umożliwienie głosowania także za pośrednictwem Karty Mieszkańca oraz uproszczenie sposobu składania projektów miejskich.

Oprac. Łukasz Strzałkowski

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here